Interaction of syndecan-1 cytoplasmic domain with CASK PDZ domain
Sindekan-1 in sitoplazmik bölgesinin, CASK in PDZ bölgesi ile etkileşimi
- Tez No: 96198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SMİTH GÜNAY ÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Sindekan proteinleri önemli hücresel faaliyetlerde görev alan hücre zarı proteoglikanlarındandır. Sindekanlarm, hücre dışı matriks molekülleri, hücreler arası bağlantı molekülleri, ve bazı büyüme hormonları gibi değişik hücre dışı ligandlan için yardımcı reseptör olarak görev aldıkları düşünülmektedir. Önceden bu tip fonksiyonları sayesinde, hücre çoğalmasında, hücreler arası bağlantılarda, hücre hareketlerinde, ve hücre kaderinin belirlenmesinde ayarlayıcı rolleri gösterilmiştir. Yakın zamandaki çalışmalarda ise bu moleküllerin hücre içindeki protein zinciri bölümlerinin görev aldığı etkileşmeler sayesinde sinyal iletimi fonksiyonlarını ayarladıkları gösterilmiştir. Bu etkileşmelerin büyük bir kısmı bu moleküllerin büyük oranda korunmuş olan sitoplasmik bölgeleri yardımıyla gerçekleşmektedir. Sindekanlarm karboksil uçlarında sinyal iletimi olaylarındaki rollerini açıklamada çok önemli olabilecek PDZ bölgesi bağlanma alanları bulunmaktadır. Biz, mayada melezleme tekniği ile sindekanlarm sitoplasmik bölgelerinin görev aldığı yeni protein etkileşmelerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Bunun için CASK proteini ve AF-proteininin PDZ bölgeleri ile sindekanlarm sitoplasmik bölgeleri arasındaki etkileşmeleri mayada melezleme tekniği ile denedik. Çalışmalarımızın sonunda CASK proteini ile sindekan-1 proteini arasında bir etkileşme olduğunu gösterdik. Sonuçlarımız gösterdi ki CASK proteini PDZ bölgesi sayesinde sindekan-1 proteininin sitoplasmik bölgesine, maya hücresi içerisinde eksprese edildikleri zaman bağlanabilmektedir. Ve bu etkileşmenin sinyal iletimi olaylarında önemli fonksiyonları olması muhtemeldir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Syndecans are integral membrane proteoglycans which have important cellular functions. They are thought to function as co-receptors for various extracellular ligands like extracellular matrix molecules, cell-cell adhesion molecules, and growth factors. It is shown that they modulate cell proliferation, cell adhesion, cell motility, and cell fate upon such interactions. Recent studies indicated that they also modulate signal transduction events by their core protein interactions. Most of these interactions are through their highly conserved cytoplasmic domains. They contain PDZ domain binding site at their carboxy terminal end, and identification of PDZ protein interactions of Syndecans may be important to explain their role in signaling. We aimed to identify a protein-protein interaction between Syndecan-1 cytoplasmic domain and PDZ domains of CASK and AF-6 proteins with yeast two-hybrid technique. We showed that there is a detectable interaction between CASK and Syndecan-1 through these domains. Our results indicated that CASK PDZ domain binds to Syndecan-1 cytoplasmic domain when expressed in yeast, and this interaction may have important functions in signaling events. Ill