Sindekan-1 (cd 138) molekülünün serum konsantrasyonu ile izole koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası erken dönem mortalite ve morbidite ilişkisinin araştırılması
Determination of the relationship between Syndecan-1 (cd 138) concentration and early postoperative mortality and morbidity in patients with isolated coronary artery bypass surgery
  1. Tez No: 743869
  2. Yazar: SADIK AHMET SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FATİH ÖZYAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Sindekan-1 molekülü hücre zarından bulunan bir integral proteindir. Bağ dokudan zengin yapılarda daha fazla bulunur. İnsan vücudundaki vasküler yapılarda da bulunur. Damar intiması, mediası ve adventisyasının oluşturduğu metabolik çevrede çeşitli etkileşimlere girer. Bunlar arasında hücreler arası haberleşme, hüceler arası ve hücreler üstü doku organizasyonu, enflamasyonun regülasyonu gibi etkileşimler mevcuttur. Koroner arter hastalığı damar endotelinin içinde bulunduğu mikroçevrede var olan disfonsksiyon neticesine oluşabilen bir klinik durumdur. Epitelyal disfonksiyon aterosklerozu tetikler. Ateroskleroz patogenezinde doku organizasyonu bozulur, vasküler mikroçevrede gerçekleşen enflamasyon modüle olur. Aterosklerozun ve koroner arter hastalığı oluştuğu dokusal alanda gerçekleşen metabolik yolaklar Sindekan-1 molekülünün de içinde bulunabileceği yolaklardır. Dolayısıyla Sinekan-1 molekülünün serum konsantrasyonu ateroskleroz ve koroner arter hastalığıyla ilişkili olmalı, koroner cerrahi sonrası gerçekleşecek mortalite ve morbiditeyi öngörebilmelidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmaya koroner arter hastalığı nedeniyle ameliyat planlanan; hipertansiyon ve diyabetes mellitus dışında komorbiditesi olmayan, elektif şartlarda ameliyata hazırlanan 129 hasta viii prospektif olarak dahil edildi. Hastalardan ameliyat öncesi dönemde kan numuneleri alınarak Sindekan-1 ölçümü yapıldı. Ameliyat sonrası hastaların erken dönemde gerçekleşen mortalite ve morbiditeleri kayıt edildi. Sindekan-1 konsantrasyonu ile ameliyat sonrası dönemde gerçekleşen olaylar istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmadaki hastalarda genel demografik veriler Sindekan-1 konsantrasyonu ile ilişkisizdi (p>0.05). Hastaların %8.5 inde mortalite gerçekleşti. Hasta grubunda herhangi bir morbidite gelişme oranı ise %64.3 olarak gerçekleşti. Sindekan-1 konsantrasyonu, aritmi, cerrahi revizyon, mortalite, inotrop ihtiyacı, serebrovasküler olay gelişimi, enfeksiyon gelişimi, hastaneye yeniden yatış, akut börek yetersizliği, diyaliz ihtiyacı, intraaortik balon pompası ihtiyacı olması gibi durumların hiçbiri ile istatistiksel ilişki içinde değildi ( tüm parametreler için p>0.05). SONUÇ: İzole koroner arter bypass cerrahisi geçiren hastalarda preoperatif Sindekan-1 serum konsantrasyonu posoperatif mortalite ve morbidite ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The syndecan-1 molecule is an integral protein and located in structures rich with connective tissue, similarly discovered in vascular structures in the human body. The syndecan-1 molecules join into various interactions in the metabolic environment formed by the vascular intima, media, and adventitia. These interactions include intercellular communication, intercellular and supracellular tissue organization, and regulation of inflammation. Coronary artery disease occurs due to dysfunction in the microenvironment in the vascular endothelium. Epithelial dysfunction triggers atherosclerosis. In the pathogenesis of atherosclerosis, tissue organization is disrupted, and inflammation in the vascular microenvironment is modulated. Metabolic pathways occurring in the tissue area where atherosclerosis and coronary artery disease occur are pathways in which the Syndecan-1 molecule can be related. Therefore, the serum concentration of the Syndecan-1 molecule should be associated with atherosclerosis and coronary artery disease and should be able to predict mortality and morbidity that will occur after coronary surgery. MATERIALS AND METHODS: 129 patients with no comorbidities other than hypertension and diabetes mellitus and who were prepared for surgery under elective conditions were included prospectively. The x concentration of the Syndecan-1 measurement was performed by taking blood samples from the patients in the preoperative period. Postoperative mortality and morbidity of the patients in the early period were recorded. Syndecan-1 concentration and postoperative events were statistically analyzed. RESULTS: The general demographic data of the patients in the study were irrelevant to the syndecan-1 concentration (p>0.05). Mortality occurred in 8.5% of the patients. The rate of development of any morbidity in the patients was 64.3%. The syndecan-1 concentration was not statistically related to any of the conditions such as arrhythmia, surgical revision, mortality, need for inotropes, outcome of the cerebrovascular event, development of the infection, hospital readmission, acute renal failure, need for dialysis, require intra-aortic balloon pump (for all parameters p>0.05). CONCLUSION: Preoperative syndecan-1 serum concentration is not associated with postoperative mortality and morbidity in patients undergoing isolated coronary artery bypass surgery.