Türkiye Ve Danimarka'da yükseköğretim politikalarının aşırı eğitimlilik olgusu bağlamında karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of higher education policies in Turkey and Denmark with reference to the phenomenon of overeducation
- Tez No: 961982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜL GEDİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Education and Training, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Danimarka'daki aşırı eğitimlilik olgusunu karşılaştırmalı bir perspektifle ele alarak, söz konusu durumun yalnızca bireysel istihdam sorunlarına indirgenemeyecek ölçüde yapısal bir nitelik taşıdığını savunmaktadır. Aşırı eğitimlilik, bu bağlamda eğitim politikalarının yönlendirdiği arz-talep dengesi, yükseköğretim mezunlarının iş gücü piyasasındaki konumu ve kurumsal yapıların etkisiyle şekillenen çok boyutlu bir sorun olarak ele alınmaktadır. Çalışma kapsamında, her iki ülkenin yükseköğretim sistemleri tarihsel gelişim süreçleri, kurumsal yaygınlıkları, mezun sayıları ve istihdam ilişkileri açısından analiz edilmiştir. Araştırmada, her iki ülkenin yükseköğretim politikalarını karşılaştırmak amacıyla nitel verilerden yararlanılmıştır. Türkiye ve Danimarka'nın yükseköğretim politikalarının etkinlik, istihdamla uyum ve erişilebilirlik açısından nasıl farklılaştığı ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular, Türkiye'de yükseköğretimin mekânsal olarak hızla genişlemesine karşın iş gücü piyasası ile entegrasyonun sınırlı kaldığını, Danimarka'da ise daha planlı ve arz-talep dengesini gözeten bir yaklaşımın benimsendiğini göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, hem ulusal eğitim politikalarına yönelik öneriler geliştirmeyi hem de aşırı eğitimlilik literatürüne karşılaştırmalı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study adopts a comparative perspective to examine the phenomenon of overeducation in Turkey and Denmark, arguing that the issue extends beyond individual employment mismatches and embodies a broader structural dimension. Overeducation is addressed as a multidimensional problem shaped by the interplay of education policies, labor market dynamics, and institutional structures—particularly the supply-demand balance driven by higher education policies and the positioning of graduates within the labor force. Within the scope of the study, the higher education systems of both countries are analyzed in terms of their historical development, institutional expansion, graduate numbers, and labor market integration. In the study, qualitative data were utilized to compare the higher education policies of both countries. The study reveals how the higher education policies of Turkey and Denmark differ in terms of effectiveness, alignment with employment, and accessibility. The findings indicate that while Turkey has experienced rapid spatial expansion of higher education, integration with the labor market remains limited. In contrast, Denmark demonstrates a more coordinated approach that carefully considers the supply-demand equilibrium. In this respect, the study aims to offer policy recommendations for national education systems and contribute a comparative dimension to the literature on overeducation.