Toksik liderlik algısının örgütsel sessizliğe olan etkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of toxic leadership perception on organizational silence: A research on healthcare workers
  1. Tez No: 961983
  2. Yazar: EDA ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz çalışma yaşamının önemli sorunlarından biri olan toksik liderlik kavramını sağlık çalışanları özelinde derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Toksik lider davranışlarının çalışanların motivasyonunu düşürmesi, onları sessizliğe itmesi ve verimsiz çalışmalara neden olması gibi örgüt yaşamında ciddi sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Bu araştırma ile bu sorunun varlığını ortaya koymak ve üzerinde düşünülmesi gereken önemli noktaları vurgulamak hedeflenmektedir. Literatürde benzer çalışmalar bulunsa da bu çalışma sağlık çalışanları özelinde toksik liderlik algısı ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre özgün bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, sağlık sektöründe toksik liderliğin olası sonuçları hakkında önemli bilgiler sunarak, bu konuda farkındalık oluşturulmasına ve çözüm önerileri geliştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
It aims to deeply examine the concept of toxic leadership, which is one of the important problems of today's working life, specifically for healthcare professionals. It is known that toxic leader behaviors cause serious problems in organizational life, such as reducing employees' motivation, pushing them into silence and causing inefficient work. This research aims to reveal the existence of this problem and emphasize important points that need to be considered. Although there are similar studies in the literature, this study aims to make an original contribution to the literature by examining the relationship between toxic leadership perception and organizational silence specifically for healthcare professionals. The findings of the study can contribute to raising awareness and developing solution suggestions on this issue by providing important information about the possible consequences of toxic leadership in the healthcare sector.