Gastronomi eğitimi almış ve alaylı şeflerin mutfak çalışanlarının kariyer devamlılığına etkisi
The impact of gastronomy trained chefs and self-taught chefs on the career continuity of kitchen staff
  1. Tez No: 961981
  2. Yazar: FURKAN TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, gastronomi eğitimi almış şefler ile alaylı şeflerin mutfak çalışanlarının kariyer devamlılığı üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Gastronomi sektörü, sürekli değişim ve yüksek performans beklentileri nedeniyle çalışanların iş motivasyonlarını ve kariyer hedeflerini etkileyen dinamik bir yapıya sahiptir. Şeflerin mesleki geçmişleri, eğitim seviyeleri ve davranışları, mutfak çalışanlarının iş tatmini, mesleki bağlılık ve uzun vadeli kariyer hedefleri üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda çalışmada gastronomi eğitimi almış şefler ile mesleki deneyim yoluyla bilgi ve beceri kazanmış olan alaylı şeflerin farklı açılardan değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama sürecinde, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Nitel veri analizleri, çalışanların bireysel deneyimlerine ve şeflerin eğitim geçmişlerinin ekip dinamikleri üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. Araştırma bulguları, gastronomi eğitimi almış şeflerin genellikle daha sistematik bir liderlik anlayışına sahip olduklarını ve çalışanlarına mesleki gelişim fırsatları sunduklarını göstermektedir. Ayrıca gastronomi eğitimi almış şeflerin ekip içi iletişimde daha yapılandırılmış bir yaklaşım sergilediklerini ve çalışanlarına mentorluk yapma konusunda daha proaktif davrandıklarını ortaya koymaktadır. Bunun aksine, alaylı şeflerin ise genellikle pratik bilgi ve deneyim odaklı bir yönetim tarzını benimsedikleri ancak bazen çalışanların bireysel kariyer hedeflerine yeterince odaklanamadıkları gözlemlenmiştir. Bu farklılıkların çalışanların kariyer devamlılığı ve ekip içi bağlılık üzerinde doğrudan etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly examine the effects of chefs with gastronomy education and self-taught chefs on the career continuity of kitchen staff. The gastronomy sector has a dynamic structure that affects employees' job motivation and career goals due to constant change and high performance expectations. Chefs' professional backgrounds, educational levels, and behaviors play a significant role in kitchen staff's job satisfaction, professional commitment, and long-term career goals. In this context, the study aims to evaluate chefs with formal culinary education and self-taught chefs who have gained knowledge and skills through professional experience from various perspectives. Within the scope of the research, semi-structured interviews were conducted as part of the data collection process, and the data obtained were analyzed. Qualitative data analyses focused on the individual experiences of employees and the effects of chefs' educational backgrounds on team dynamics. The research findings show that chefs who have received gastronomy education generally have a more systematic understanding of leadership and offer their employees professional development opportunities. Additionally, it reveals that chefs with culinary education exhibit a more structured approach to internal team communication and are more proactive in mentoring their employees. In contrast, chefs without formal education typically adopt a management style focused on practical knowledge and experience but sometimes fail to adequately focus on employees' individual career goals. These differences can be said to have a direct impact on employees' career continuity and team cohesion.