Ludwig Von Mises'te iktisadın temeli olarak praksiyoloji: Eylemden teoriye
Praxeology as the foundation of economics in Ludwig Von Mises: From action to theory
- Tez No: 961984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI EMRAH ÜÇER, PROF. DR. AHMET KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez Ludwig von Mises'in Praksiyoloji kavramını felsefi boyutu ile ele alıp İktisat Bilimine alternatif bir yöntemsel yaklaşım sunmaya çalışmaktadır. Bu yaklaşım, iktisadın temelinde yer alan teorik ve tarihsel yöntem ayrılıklarına uzlaşmacı perspektiften yaklaşarak, onları birleştirmeyi amaçlamaktadır. Konu, giriş ve üç bölüm olarak ele alınmış ve her bir bölümü praksiyoloji kavramının evrensel ve tarihsel yönlerini açıklığa kavuşturmaya çalışmıştır. Çalışmada, metin çözümleme yöntemi kullanılarak, kapsamlı literatür taramasından yoğun literatür incelemesine geçilmiştir. Bu sebeple, yararlanılan felsefi ve iktisadi kaynakların yanı sıra daha çok Mises'in kendi çalışmaları incelenmiştir. Bu çerçevede, praxis (Eylem), evrensellik-tarihsellik, uzlaşmacılık ve sübjektivizm kavramlarına özel yer verilmiştir. Tez konusunda, a) Praksiyoloji bilimine uyarlanan iktisat biliminin yeni yöntemsel yaklaşımı, b) Eylem kategorisinin uzlaşmacılık çerçevesinde evrensel ve tarihsel boyutu, c) Eylem kategorisinden türetilen praksiyolojik teorilerin yanlışlanabileceği, d) Sübjektif davranışların zorunlu rasyonelliği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to present an alternative methodological approach to economics by taking Ludwig von Mises' concept of Praxeology in its philosophical dimension. This approach aims to unify the theoretical and historical methodological divergences that underlie economics by approaching them from a harmonious perspective. The subject is organized into an introduction and three chapters, each of which attempts to clarify the universal and historical aspects of the concept of praxeology. The study utilizes the textual analysis method, moving from an extensive literature review to an intensive literature analysis. For this reason, in addition to the philosophical and economic sources utilized, Mises' own works were mostly analyzed. In this framework, the concepts of praxis (Action), universality-historicity, harmonization and subjectivism are given special attention. The thesis concludes that a) The new methodological approach of economics adapted to praxeology, b) The universal and historical dimension of the category of action within the framework of harmonization, c) The falsifiability of praxeological theories derived from the category of action, d) The necessary rationality of subjective behavior.