Bolu türkülerinin öğrenciler tarafından farklı sanat teknikleriyle anlatımı
Expression of Bolu folk songs by students with different art techniques
- Tez No: 961987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türk halk kültüründe özel bir yere sahip olan türküler, folklorun güçlü ifade biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Hikâyeleri ve sözleriyle halkın tanık olduğu olayları aktaran türküler, zaman içinde dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmış ve Türk halkının kültürel mirasının önemli ögelerinden biri haline gelmiştir. Türküler, yalnızca müzik alanında çalışanlar için değil, aynı zamanda toplum bilimciler ve diğer bilim insanları için de değerlendirilmesi gereken bir konudur. Bu çalışma, Bolu türkülerin ve hikâyelerinin korunması, incelenmesi, edebiyat, görsel sanatlar ve geleneksel sanatlar aracılığı ile gelecek nesillere aktarılması, kültürel mirasımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması için disiplinler arası bir yöntem ile ele alınmıştır. Bolu ve ilçelerinin zengin müzik arşivi incelenmiş ve 10-15 yaş aralığındaki öğrencilerle birlikte türkülerde sıkça işlenen tabiat sevgisi, dostluk, kahramanlık ve gönül yarası gibi temalar analiz edilmiştir. Çalışmanın disiplinler arası bir boyutta ele alınması hedeflenmiş ve bu kapsamda türküler edebiyat, görsel sanatlar ve geleneksel sanatlar ile ilişkilendirilmiştir. Seçilen 13 türküden ulaşılabilen 7 türkünün hikâyeleri, 6 türkünün de sözleri anlamları ve anlatılmak istenen duygular incelenmiş, bu hikâye ve duygular öğrenciler tarafından yorumlanarak 25x30 ölçülerinde resim kâğıtlarına karakalem tekniği ile türkü hikâyelerinin resimlerini yapmışlardır. Öğrenciler, yapılan resimlerden yola çıkılarak mısır kabuklarını kumaş boyası ile kaynatarak diledikleri renklere boyamışlardır. Bebeklerin iskeletini tel ile oluşturarak mısır kabukları ile figürler oluşturulmuştur. Figürler, karakalem resimlerle birlikte fotoğraflanarak Bolu türküleri tanıtım kartpostalları oluşturulmuştur. Öğrenciler üç sorudan oluşan soruları cevaplamışlardır. Çalışmanın sonunda öğrencilerin çalışmaları ile ilgili bilgi formları doldurulmuştur. Sonuçlar analiz bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk songs, which hold a special place in Turkish folk culture, are considered one of the strong forms of expression in folklore. Through their stories and lyrics, folk songs convey events witnessed by the people, and over time, they have been passed down from generations to generation, becoming one of the key elements of Turkish cultural heritage. Folk songs are a subject of interest not only for those working in the field of music but also for social scientists and other scholars. This study addresses the preservation and examination of Bolu's folk songs and their stories, as well as their transfer to future generations through literature, visual arts, and traditional arts, using an interdisciplinary approach to ensure the sustainability of our cultural heritage. The rich music archive of Bolu and its districts has been examined, and themes such as love of nature, friendship, heroism, and heartache—frequently addressed in folk songs—have been analyzed with students aged 10-15. The study aims to address the topic from an interdisciplinary perspective, and in this context, folk songs have been related to literature, visual arts, and traditional arts. The stories of 7 out of the 13 selected folk songs, as well as the lyrics of 6 songs, have analyzed for their meanings and the emotions that they aim to convey. These stories and emotions were interpreted by the students, who created drawings of the folk song stories on 25x30 cm sheets using pencil sketch technique. The students then boiled corn husks in fabric dye to color them in various shades. They also created figures by forming skeletons of babies using wire and corn husks. The figures, along with the pencil sketches, were photographed, and Bolu folk songs were introduced through postcard presentations. The students answered questions consisting of three items. At the end of the study, information forms related to the students' work were filled out. The results were interpreted in the analysis section.