English as a foreign language students' listening anxiety
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dinleme kaygısı
- Tez No: 961988
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde, bir İngilizce hazırlık programına kayıtlı üniversite öğrencilerindeki yabancı dilde dinleme kaygısını incelemektedir. Çalışmanın temel motivasyonu, dinlemenin yabancı dil öğreniminde en fazla kaygıya sebep olan, ancak en az araştırılan dil becerilerden biri olmasıdır. Bu nedenle, bu çalışma üniversite hazırlık öğrencileri arasında yabancı dil dinleme kaygısının oluşumuna katkıda bulunan bireysel ve bağlamsal faktörleri inceleyerek bu kaygının ardındaki dinamikleri anlamayı amaçlamıştır. Karma yöntem araştırma deseninin kullanıldığı çalışmada, 352 öğrenciden Yabancı Dilde Dinleme Kaygısı Ölçeği (Polat & Erişti, 2018) aracılığıyla nicel veriler, 10 gönüllü katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla ise nitel veriler toplanmıştır. Araştırma, öğrencilerin genel dinleme kaygısı düzeylerini, bu düzeylerin bireysel ve bağlamsal değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini ve öğrencilerin dinlemeye ilişkin kaygılarını nasıl algılayıp ifade ettiklerini incelemeyi amaçlamıştır. Nicel bulgular, öğrencilerin dinleme kaygısı düzeylerinin orta seviyede olduğunu ortaya koymuş; cinsiyet, İngilizce dinlemeden alınan haz, dil seviyesi ve ders dışı İngilizce maruziyeti gibi değişkenlerde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Nitel bulguların bu sonuçları desteklediği çalışmada; yanlış anlama korkusu, bilinmeyen kelimeler, farklı aksanlar, öğretmen tutumları ve hızlı konuşma gibi kaygı kaynakları kaygının temel sebepleri arasında gösterilmiştir. Yaş ve İngilizce öğrenim yılı gibi değişkenler istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, öğrencilerin mevcut dinleme deneyimleri ve dinleme etkinliklerine verdikleri duygusal tepkiler önemli bir rol oynamıştır. Çalışma, dinleme öğretiminde duyuşsal engellerin ele alınmasının önemini vurgulamakta ve yabancı dil öğretmenlerine, daha kapsayıcı ve kaygıyı azaltan öğrenme ortamları oluşturmak adına pratik öneriler sunmaktadır. İngilizcenin küresel bir ortak dil hâline geldiği günümüzde, dinlemenin etkili iletişimin merkezinde yer aldığı düşünüldüğünde, dinleme kaygısının giderilmesine yönelik destek sağlanması yalnızca pedagojik açıdan değil, gerçek yaşamda yabancı dil kullanımının başarısı açısından da hayati önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Dil öğreniminde kaygı, Yabancı dilde dinleme, Yabancı dilde dinleme kaygısı, Dinleme kaygısının sebepleri
Özet (Çeviri)
This study explores the phenomenon of Foreign Language Listening Anxiety (FLLA) among university-level students enrolled in an English preparatory programme at a state university in Türkiye. The motivation for this study stems from the growing recognition that listening is one of the most anxiety-inducing yet under-researched skills in foreign language learning. Thus, this study aimed to understand the dynamics behind foreign language listening anxiety, examining both individual and contextual factors that contribute to its development among university preparatory students. Using a mixed methods approach, data were collected from 352 students through the Foreign Language Listening Anxiety Scale (Polat & Erişti, 2018) and semi-structured interviews with 10 participants. The research aimed to examine students' general level of listening anxiety, whether it differs according to background variables and how students themselves perceive and describe their listening-related anxiety. Quantitative findings revealed moderate level of listening anxiety, with statistically significant differences based on gender, enjoyment, proficiency and extracurricular exposure to English. Qualitative insights supported these findings, highlighting key sources of anxiety such as fear of misunderstanding, unfamiliar vocabulary, unfamiliar accents, teacher attitudes and fast-paced speech. While age and year of study were not found as statistically significant variables, students' present listening experiences and emotional responses to listening tasks played a notable role. The study emphasises the importance of addressing affective barriers in listening instruction and offers practical implications for foreign language educators aiming to create more inclusive and anxiety-reducing learning environments. Given that English is the global lingua franca, and listening is central to effective communication, supporting learners in overcoming listening anxiety is not only pedagogically important but essential for real-world language use.