Drone teknolojisi ve internet ile kontrolü
Drone technology and its control with internet
  1. Tez No: 961996
  2. Yazar: ARDA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüz teknolojisi her alanda olduğu gibi keşif, gözlemleme, güvenlik, fotoğrafçılık, haritalandırma ve görüntüleme gibi birçok alanda kullanılan, hayatımızı kolaylaştıran ve kullanımı giderek yaygınlaşan İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojisinde de büyük bir ilerleme kaydetmektedir. İnsansız Hava Araçlarının birçok alanda kullanımının insan hayatında zamandan tasarruf sağlaması, yapılacak işlerde kolaylık sağlaması ve hız kazandırması ülkemizde de son dönemlerde kullanımı oldukça yaygınlaşan bu araçların ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu her geçen gün biraz daha fazla ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasında da İnsansız Hava Araçlarının bir diğer otonom türü olan ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen Drone (Uçangöz) türünün tek merkezden internet ile kontrolü konusu araştırılmıştır. Ülkemizde de birçok alanda, Drone'lar kullanılmaya başlanmış ve birçok alanda sertifikasyon programları, kurslar ve farklı çalışmalar ile Drone kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasında İnsansız Hava Araçlarının tek merkezden 4G internet protokolü kullanılarak, farklı konumlardaki Drone'un kontrol edilmesi konusu ele alınmıştır. 4G internet protokolü kullanılarak ortama bağlı Drone, geliştirilen bir Web sayfası üzerinden bir seri port protokolü aracılıyla kumandadan alınan sinyaller ile başarılı bir şekilde kontrol edilmiştir. Bu çalışma ile dört motorlu bir yapıya sahip Drone üzerine Raspberry Pi Arduino yerleştirilmiştir. 4G internete bağlı Drone, başka bir konumda bulunan ve kumandadan aldığı verileri internet protokolü sayesinde Drone'a aktarma işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir. Bu çalışmadaki 4G Drone'ların kullanım alanlarının, ülkemizdeki internet alt yapısının şu anda her alanda yeterli olmamasından dolayı, şehir içi ve yerleşim alanları içerisinde kullanılmasının daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's technology is making great progress in Unmanned Aerial Vehicles (UAV) technology, which is used in many areas such as exploration, observation, security, photography, mapping and imaging, making our lives easier and becoming increasingly widespread. The fact that the use of Unmanned Aerial Vehicles in many areas saves time in human life, and provides convenience and speed in the work to be done, reveals more and more every day how important these vehicles, which have been widely used in our country recently, have great importance. In this thesis, another autonomous type of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), a Drone (Flying Drone), which can be controlled by remote control, has been investigated from a single center with the internet. Drones have started to be used in many areas in our country and the use of Drones has become widespread with certification programs, courses and different studies in many areas. In this thesis, the issue of controlling Unmanned Aerial Vehicles from a single center using 4G internet protocol in different locations is discussed. Using 4G internet protocol, the Drone connected to the environment was successfully controlled with the signals received from the remote control via a serial port protocol and via a web page developed. For this study, a Raspberry Pi Arduino was placed on the Drone, which has a structure with four motors. The 4G internet-connected Drone successfully transferred the data received from the remote control to the Drone in another location via the internet protocol. In this study, it was determined that the usage areas of 4G Drones in this study are more suitable for use in urban and residential areas due to the fact that the internet infrastructure in our country is not sufficient in all areas at the moment.