Kamu çalışanlarında iş motivasyonu ve sanal kaytarma ilişkisi: Diyarbakır ili örneği
The relationship between work motivation and cyberloafing in public employees: The case of Diyarbakır province
- Tez No: 962024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU EKİNCİ DEMİRELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İş Motivasyonunun Sanal Kaytarma Davranışı Üzerindeki Etkisi: Kamu Personeli Örneği Bu çalışma, kamu personelinde iş motivasyonunun sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Sanal kaytarma, çalışanların iş saatlerinde internet ve teknolojik araçları kişisel amaçlarla kullanarak verimliliği düşürmesi olarak tanımlanmaktadır. Araştırma, bu davranışın motivasyonel faktörlerle ilişkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve kamu kurumlarında çalışan personellere anket uygulanmıştır. Veriler, iş motivasyonu ve sanal kaytarma ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın temel hipotezleri şunlardır: 1. Kamu personelinin iş motivasyonu düzeyi, sanal kaytarma davranışını etkilemektedir. 2. Sanal kaytarma davranışı, demografik özelliklere (cinsiyet, yaş, medeni hal, eğitim durumu vb.) göre farklılık göstermektedir. Bulgular, iş motivasyonu yüksek olan çalışanların sanal kaytarma davranışını daha az sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, yaş, pozisyon ve çalışma süresi gibi faktörlerin de sanal kaytarma üzerinde anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, kamu kurumlarında verimliliği artırmak ve sanal kaytarma davranışını azaltmak için motivasyonel stratejilerin önemini vurgulamaktadır. Yöneticilere, çalışanların iş tatminini artıracak ve kurumsal hedeflerle uyumlu davranışları teşvik edecek politikalar geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Work Motivation on Cyberloafing Behavior: The Case of Public Employees This study examines the effect of work motivation on cyberloafing behavior among public employees. Cyberloafing refers to the use of internet and technological tools for personal purposes during working hours, leading to decreased productivity. The research aims to reveal the relationship between this behavior and motivational factors. A quantitative research method was employed, and surveys were conducted with public employees. Data were collected using work motivation and cyberloafing scales. The main hypotheses of the study are: 1. The level of work motivation among public employees influences cyberloafing behavior. 2. Cyberloafing behavior varies according to demographic characteristics (gender, age, marital status, education level, etc.). The findings indicate that employees with higher work motivation exhibit less cyberloafing behavior. Additionally, factors such as age, position, and work experience have significant effects on cyberloafing. This study highlights the importance of motivational strategies to enhance productivity and reduce cyberloafing in public institutions. Managers are advised to develop policies that increase job satisfaction and align employee behavior with organizational goals.