A study on the relationship between relational needs satisfaction and eating attitudes
İlişkisel ihtiyaçlar doyumu ile yeme tutumları arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
- Tez No: 962026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ile yeme tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya 18-65 yaş arası toplam 498 yetişkin katılmıştır. Katılımcılar Demografik Bilgi Formu, İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (RNSS) ve Yeme Tutumları Testi'ni (EAT-26) doldurmuştur. İlişkiyi değerlendirmek için korelasyon analizi, gruplar arası karşılaştırmalar ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. RNSS ve EAT-26 toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamakla birlikte alt boyutlar düzeyinde detaylı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Daha yüksek düzeydeki özgünlük ihtiyacı tatmini, yeme meşguliyeti ile negatif yönde ilişkiliyken, etki yaratma ihtiyacının yüksek tatmini, yeme kısıtlaması ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet ve yaş farklılıkları da belirlenmiş; kadınlar ve genç katılımcılar ilişkisel ihtiyaçlar ve yeme tutumlarında belirgin farklılıklar göstermiştir. Ancak hiyerarşik regresyon analizi sonucunda ilişkisel ihtiyaçlar doyumunun yeme tutumlarını anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, özgünlük gibi bazı ilişkisel ihtiyaçların koruyucu rolü olabileceği, etki yaratma gibi diğerlerinin ise bireysel ve sosyokültürel faktörlere göre değişebileceği karmaşık bir ilişki yapısı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between relational needs satisfaction and eating attitudes in a sample of 498 adults aged 18 to 65. Participants completed a Demographic Information Form, the Relational Needs Satisfaction Scale (RNSS), and the Eating Attitudes Test (EAT-26). Correlation analyses, group comparisons, and hierarchical regression were conducted. Although no significant association was found between total RNSS and EAT-26 scores, subscale-level analyses revealed nuanced relationships. Higher authenticity negatively correlated with food preoccupation, whereas unexpectedly, higher satisfaction in the need to have an impact was positively associated with restrictive dieting. Gender and age differences also emerged, with women and younger participants displaying distinct patterns of relational needs satisfaction and eating attitudes. However, hierarchical regression indicated that relational needs satisfaction did not significantly predict eating attitudes. Overall, the findings highlight a complex relationship wherein certain relational needs, such as authenticity, may promote resilience, while others, like having an impact, may reflect varying influences based on individual or sociocultural factors.