Kentler: Italo Calvino'nun eseri üzerinden kolaj sanatı ve kitle kültürü ilişkisi
Cities: The relationship between collage art and mass culture through the work of Italo Calvino
- Tez No: 962027
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Calvino'nun 1972 yılında yayımlanan bu eseri, Marco Polo'nun Kubilay Han'a anlattığı hayali kentler üzerinden ilerler ve kentlerin tasvirinde kolaj sanatının tekniklerini kullanır. Eser, çeşitli kültürel, tarihsel ve sanatsal referansları bir araya getirerek yeni ve bütüncül bir anlatı oluşturur. Bu yaklaşım, kolaj sanatının farklı parçaları bir araya getirme tekniğini yansıtırken, kitle kültürünün tüketim odaklı yapısını, seri üretim süreçlerini ve küreselleşmenin getirdiği tekdüzelik ve homojenleşme olgusunu eleştirir. Bu bağlamda tez çalışmasının konusu olan sembolik ve metaforik anlatımlarla kitle kültürünün bireyler ve toplum üzerindeki etkilerine dair yorumlamalar incelenmiş olup, disiplinler arası sanat eğilimleri dikkate alınarak resim çalışmaları oluşturulmuş, yapılan resimlerde, kent kadın figürleri ve kolaj tekniği referans alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work by Calvino, published in 1972, proceeds through the imaginary cities that Marco Polo told Kublai Khan and uses collage techniques in the depiction of the cities. The work creates a new and holistic narrative by bringing together various cultural, historical and artistic references. This approach criticizes the consumption-oriented structure of mass culture, mass production processes and the phenomenon of uniformity and homogenization brought by globalization, while reflecting the technique of bringing together different collage art pieces. In this context, the interpretation of the effects of mass culture on individuals and society through symbolic and metaphorical narratives, which are the subject of the thesis, was examined, paintings were created by taking into account interdisciplinary art movements, and urban female figures and collage technique were referenced in the paintings.