On lower degree bounds for vector invariants over finite fields
Sonlu cisimler üzerindeki vektör değişmezlerinin derecelerinin alt sınırları üzerine
- Tez No: 96204
- Danışmanlar: PROF. DR. SERGUES A. STEPANOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET SONLU CİSİMLER ÜZERİNDEKİ VEKTÖR DEĞİŞMEZLERİNİN DERECELERİNİN ALT SINIRLARI ÜZERİNE Uğur Madran Matematik Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Prof. Dr. S. A. Stepanov Eylül, 2000 Bu tezin amacı özel bir durum için modüler değişmezlik teorisinde dereceler üzerine bir alt sınır bulmaktır. Karakteristiği p olan k sonlu cismi ve eleman sayısı p ile bölünen G grubu için aşağıdaki sonuç elde edilmiştir: Eğer her değişkene göre derecesi en fazla p - 1 olan değişmez polinomlarm, yörünge toplamlarının polinomları şeklinde ifade edilebileceklerini varsayarsak, o zaman değişmezlik halkasını fc(Vm]G oluşturan polinomların içinde derecesi en az ^^. ?Sı:\ > - olan bir polinom vardır. Burada V, boyutu n olan k üzerine bir vektör uzayını; Vm, V'nin m kopyasını ifade etmektedir ve m> n olmalıdır. Ayrıca t ile n\ aşağıdaki eşitsizlikleri sağlayan ve G grubunun ifade edilişine bağlı tam sayılardır; R~| < t < n + 1 ve 2 < ri\ < p. Anahtar Kelimeler ve ifadeler. Modüler değişmezlik teorisi, sonlu cisim, sonlu grup. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON LOWER DEGREE BOUNDS FOR VECTOR INVARIANTS OVER FINITE FIELDS Uğur Madran M. S. in Mathematics Advisor: Prof. Dr. S.A. Stepanov September, 2000 The purpose of this thesis is to obtain a lower degree bound in modular invariant theory for a special case. More precisely, let G be any group and k be a finite field of positive characteristic p such that p divides |G|. We prove that if an invariant which has degree at most p- 1 with respect to each variable can be written as a polynomial in orbit sums of monomials, then the invariant ring A;[Vrm]G of m copies of the vector space V over k with dimV = n requires a generator of degree ^s=|. ^y > ^ provided that m > n where t and nx depends on the representation of G such that f^] < t < n+ 1 and 2 < ni < p. Keywords and Phrases: Modular invariant theory, finite field, finite group. m