Kurumsal sosya sorumluluk projelerinde yıkama sorunu
The risk of washing in corporate social responsibility projects
  1. Tez No: 962047
  2. Yazar: SEVCAN TAŞBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilirlik entegrasyonu içerisinde olduğunda“washing”(yıkama/aklama) meselesinin olmayacağını tam tersi şekilde kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilirlik politikaları ile bir uyum içerisinde olmadığında eksik ve yetersiz kalarak“washing”riskinin oluşabileceğini aktarmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Türkiye'de faaliyet gösteren, sürdürülebilirlik raporu yayınlayıp KSS projesi yürüten ve bu projelerinde sürdürülebilirlik raporlarında bahseden 5 şirket ile yine Türkiye'de faaliyet gösterip kurumsal sosyal sorumluluk projeleri yürüten ancak sürdürülebilirlik raporları bulunmayan 5 şirketin kurumsal sosyal sorumluluk projeleri nitel veri toplama yöntemleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate that when corporate social responsibility (CSR) projects are integrated into sustainability strategies, the issue of“washing”does not arise. Conversely, when CSR projects are not aligned with sustainability policies, they tend to remain insufficient and ineffective, thereby increasing the risk of“washing”. Within the scope of the research, qualitative data collection methods were used to examine the CSR initiatives of two groups of companies operating in Turkey: five companies that publish sustainability reports and refer to their CSR projects within those reports, and five companies that implement CSR projects but do not publish any sustainability reports.