Çocukluk çağı travmalarının, anımsanan ebeveyn ilişkilerinin ve duygu düzenleme güçlüğünün beden algısını yordaması
The predict of childhood trauma, remembered parental relationships, and emotion regulation difficulties on body perception
  1. Tez No: 962048
  2. Yazar: ALEYNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BUYRUK GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmalarının, anımsanan ebeveyn ilişkilerinin ve duygu düzenleme güçlüğünün yetişkinlerin beden algısı üzerindeki yordayıcı rollerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın bir diğer amacı da beden algılarının bazı demografik değişkenlere (cinsiyete, gelişim dönemine, vücut kitle indeksine, anne eğitim düzeyine, baba eğitim düzeyine) göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığında 297'si kadın, 128'i erkek ve 2'si cinsiyet belirtmeyen toplam 427 kişiden veri toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 33,46'dır. Veriler; Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ-33), Anne Baba ile Anımsanan İlişki Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8, Beden Değeri Ölçeği-2 ve Demografik Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Beden algısının; cinsiyet, gelişim dönemlerine, vücut kitle indeksi, ebeveyn eğitim düzeyi göre farklılaşıp farklılaşmadığı t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U testleriyle incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpım Korelasyon katsayıları incelenerek analiz edilmiştir. Sonuçlara göre beden algısı, vücut kitle indeksine göre anlamlı şekilde farklılık göstermektedir. Obezite grubundaki katılımcıların beden algısı puanları, sağlıklı aralık ve fazla kilolu gruplara kıyasla anlamlı düzeyde daha düşüktür. Pearson korelasyon analizine göre beden algısı, duygu düzenleme güçlüğü, çocukluk çağı travmaları ve anımsanan ebeveyn yabancılaşması ile negatif; baba kontrolüyle pozitif ilişkilidir. Hiyerarşik regresyon analizine göre, beden algısını anlamlı düzeyde yordayan değişkenler duygu düzenleme güçlüğü, baba kontrolü ve fiziksel istismar olarak belirlenmiştir. Duygu düzenleme güçlüğü en güçlü negatif yordayıcı olurken, baba kontrolü ve fiziksel istismar pozitif yönde yordayıcı olmuştur. Diğer çocukluk çağı travma türleri ebeveyn ilişkisi değişkenleri, son modelde anlamlılığını yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the predictive roles of childhood traumas, remembered parental relationships, and difficulties in emotion regulation on adults' body image. Another objective of the study is to determine whether body image significantly differs based on certain demographic variables (gender, developmental period, body mass index, maternal education level, and paternal education level). Data were collected from a total of 427 individuals aged between 18 and 65 residing in Turkey, including 297 women, 128 men, and 2 participants who did not specify their gender. The mean age of the participants was 33.46. The data were collected using the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), the Remembered Relationships with Parents Scale, the Difficulties in Emotion Regulation Scale–8 (DERS-8), the Body Esteem Scale–2 (BES-2), and a Demographic Information Form. Differences in body image based on gender, developmental period, body mass index, and parental education levels were analyzed using t-tests, ANOVA, Kruskal-Wallis H, and Mann-Whitney U tests. Relationships between the variables were analyzed using Pearson product-moment correlation coefficients. According to the results, body image significantly differed by body mass index. Participants in the obesity group had significantly lower body image scores compared to those in the healthy range and overweight groups. According to the Pearson correlation analysis, body image was negatively correlated with difficulties in emotion regulation, childhood traumas, and remembered parental alienation, while it was positively correlated with paternal control. According to the hierarchical regression analysis, the variables that significantly predicted body image were emotion regulation difficulties, paternal control, and physical abuse. Emotion regulation difficulties emerged as the strongest negative predictor, while paternal control and physical abuse were positive predictors. Other childhood trauma types and parental relationship variables lost their significance in the final model.