3pl tedarikçi seçimi problemi: Hibrid küresel swara-waspas metodolojisi
3pl supplier selection problem: Hybrid spherical swara – waspas methodology
  1. Tez No: 962049
  2. Yazar: EMRE SULAKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE NALAN BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyada ve ülkemizde gün geçtikçe rekabet koşulları artmaktadır. İşletmelerin bu artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmesi ve pazar faaliyetlerine devam edebilmesi için çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejiler neticesinde çeşitli iş alanları ve hizmet faaliyetleri ortaya çıkmaktadır. Firmalar kendilerini sürekli geliştirerek ve iyileştirerek pazar faaliyetlerini büyütebilmeyi ve artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmeyi amaçlamaktadır. Bu durum işletmelerin kendi işlerine yoğunlaşmasını, çeşitli araştırmalar, geliştirmeler ve çalışmalar yapmasını doğurmaktadır. Bu yüzden işletmeler kendi faaliyet alanları dışında kalan konularda dış kaynak kullanımına yönelerek stratejik işbirlikleri yapmaktadır. Bu iş birlikleri sayesinde işletmeler kendi faaliyet alanlarına odaklanarak, kendi faaliyet alanlarında firmalarını daha çok geliştirmeyi hedeflemektedirler. Tedarik zincirinin önemli adımlarından olan lojistik süreçlerinde de dış kaynak kullanımı ve önemi giderek artmaktadır. Bu çalışma, tedarik zinciri yönetimi kapsamında 3PL hizmet sağlayıcılarının seçiminin önemine, seçim kriterlerine ve tedarikçi değerlendirme süreçlerine odaklanmaktadır. Literatürde yer alan farklı araştırmalar ve yöntemler detaylı şekilde incelenerek, konu hakkında kapsamlı bilgiler sunulmuştur. Ayrıca, 3PL sağlayıcı seçimi sırasında kullanılan yöntemler, göz önünde bulundurulan kriterler ve dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ele alınmıştır. Böylece, bu alandaki çeşitli çalışmalar bir araya getirilerek, uygulamada yol gösterici olacak bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmanın amacı, 3PL hizmet sağlayıcı seçimi yapılırken uygulanan yöntemler incelenerek, kullanılan kriterlerin analizi yapılarak uygulanacak yöntem ve kullanılacak kriterler için hazırlık oluşturmaktır. Bu çalışma sayesinde 3PL sağlayıcı seçim sürecine yönelik özgün bir yöntem önerisi sunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Competition conditions are increasing day by day in the world and in our country. Businesses develop various strategies in order to adapt to these increasing competitive conditions and to continue their market activities. As a result of these strategies, various business areas and service activities emerge. Companies aim to expand their market activities and adapt to increasing competitive conditions by constantly developing and improving themselves. This situation causes businesses to concentrate on their own business and to carry out various researches, developments and studies. For this reason, businesses make strategic collaborations by turning to outsourcing in matters outside their own fields of activity. Thanks to these collaborations, businesses focus on their own fields of activity and aim to develop their companies more in their own fields of activity. Outsourcing and its importance is increasing in logistics processes, which is one of the important steps of the supply chain. This study focuses on the importance of selecting 3PL service providers within the scope of supply chain management, selection criteria and supplier evaluation processes. Different studies and methods in the literature are examined in detail, providing comprehensive information on the subject. Additionally, the methods used in selecting 3PL providers, the criteria considered and important points to note are discussed. Thus, by bringing together various studies in this field, the aim is to create a resource that will serve as a guide in practice. The aim of this study is to examine the methods applied when choosing a 3PL service provider, to analyze the criteria used and to prepare for the method and criteria i will use. Thanks to this study, it is aimed to reveal an original approach and study in the selection of 3PL providers.