Neo-liberal düzende toplumsal adalet bağlamında sivil toplum kuruluşları: Türkiye'deki dernekler üzerine betimleyici bir araştırma
Civil society organisations in the context of social justice in the neo-liberal order: A descriptive study on associations in Turkey
- Tez No: 962057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Neo-liberal dönüşüm, yalnızca ekonomik politikaları değil, aynı zamanda toplumsal adalet anlayışını da köklü biçimde yeniden tanımlamakta ve sivil toplumun işleyişinde belirgin yapısal değişimlere yol açmaktadır. Bu tez, söz konusu dönüşümün Türkiye'deki dernekler üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde ele almakta ve derneklerin toplumsal adaletin tesisindeki rollerinin nasıl dönüştüğünü incelemektedir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; literatür taraması, yasa ve mevzuat incelemesi ile güncel istatistiksel veriler birlikte değerlendirilmiştir. Türkiye'deki derneklerin faaliyet alanları, coğrafi dağılımları, sayısal gelişimleri ve örgütsel yapıları, neo-liberal politikaların yönlendirdiği sosyal, ekonomik ve hukuki bağlam içinde ele alınmış ve elde edilen veriler toplumsal adalet perspektifinden yorumlanmıştır. Bulgular, neo-liberal politikaların derneklerin özerkliğini sınırlandırarak kamusal rollerini zayıflattığını ve onları büyük ölçüde hizmet sağlayıcı konumuna indirgediğini göstermektedir. Bununla birlikte, hak temelli çalışan bazı derneklerin toplumsal eşitsizliklerle mücadelede etkin bir aktör olarak konumlandığı ve toplumsal adaletin güçlenmesine kayda değer katkılar sunduğu ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede, Türkiye'de toplumsal adaletin kurumsal ve kalıcı biçimde sağlanabilmesi için derneklerin daha katılımcı, savunucu ve dönüştürücü bir misyona sahip olmaları; kamu politikalarının ise sivil toplumun bağımsızlığını ve kapasitesini artıracak şekilde yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neoliberal transformation is radically redefining not only economic policies but also the understanding of social justice, leading to significant structural changes in the functioning of civil society. This thesis comprehensively examines the effects of this transformation on associations in Turkey and examines how their role in establishing social justice has evolved. A qualitative method was adopted in the research; literature review, law and legislation review, and current statistical data were evaluated together. The fields of activity, geographic distribution, numerical development, and organizational structures of associations in Turkey were examined within the social, economic, and legal context driven by neo-liberal policies, and the data obtained were interpreted from the perspective of social justice. The findings indicate that neoliberal policies have weakened the public role of associations by limiting their autonomy, largely reducing them to the status of service providers. However, it has been revealed that some rights-based associations have positioned themselves as effective actors in combating social inequalities and have made significant contributions to strengthening social justice. In this context, has been concluded that to ensure social justice in Turkey in an institutional and permanent manner, associations should adopt a more participatory, defensive and transformative mission, and public policies should be restructured to increase the independence and capacity of civil society.