Bir eğitim araştırma hastanesinde hemşirelerin ve ebelerin meslekte profesyonel tutumu ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between professional attitude and turnover intention of nurses and midwives in an education and research hospital
- Tez No: 962058
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin ve ebelerin meslekte profesyonel tutumu ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tasarımda, ilişki arayıcı, kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 581 hemşire 136 ebe oluşturdu. Araştırmada örneklem seçilmeyip, tam sayım yöntemi ile çalışmaya katılmayı kabul eden ve anket formunu eksiksiz dolduran 203 hemşire ve 47 ebe katıldı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Veri Toplama Formu”,“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri (MPTE)”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanıldı. Araştırmaya ait veri analizleri, bilgisayar ortamında SPSS 22 paket programı ile bulguların yorumlanmasında frekans tabloları, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı istatistikler kullanılarak yapıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin“Meslekte Profesyonel Tutum Envanter (MPTE)”puan ortalaması (140,860±11,739) ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”puan ortalaması (2,883±1,068) olarak saptandı. Araştırmaya katılan hemşirelerin ve ebelerin Meslekte Profesyonel Tutum Envanter (MPTE) puan ortalamalarının iyi düzeyde ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği puan ortalamalarının orta düzeyde olduğu bulundu. Araştırmaya katılan hemşirelerin ve ebelerin meslekte profesyonel tutum ve işten ayrılma niyetleri arasında zayıf düzeyde ve negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Hemşirelerin ve ebelerin meslekte profesyonel tutumunun meslekte çalışma yılı arttıkça yükseldiği ve işten ayrılma niyetlerinin düştüğünün görülmesi nedeniyle yeni mezunlara mesleğin ilk yıllarında yeterli olanakların sağlanarak desteklenmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive, correlational, cross-sectional study to examine the relationship between professional attitudes and turnover intentions of nurses and midwives. The population of the study consisted of 581 nurses and 136 midwives working in a training and research hospital in Istanbul. In the study, no sample was selected and 203 nurses and 47 midwives who accepted to participate in the study and completed the questionnaire form completely participated.“Personal Data Collection Form”,“Inventory of Professional Attitude at Occupation ”and“Intention to Leave Scale”were used to collect the data. Data analysis of the study was performed using SPSS 22 package program in computer environment and frequency tables, descriptive and correlation statistics were used to interpret the findings. The mean score of the nurses participating in the study was found to be (140,860±11,739) on the“Inventory of Professional Attitude at Occupation”and (2,883±1,068) on the“Intention to Leave Scale”. The mean scores of the nurses and midwives participating in the study were found to be at a good level in the Inventory of Professional Attitude at Occupation and at a moderate level in the Intention to Leave Scale. A weak and negative relationship was found between professional attitude and turnover intention of nurses and midwives participating in the study. Since it has been observed that the professional attitude of nurses and midwives increases as the number of years they work in the profession increases and their intention to leave the job decreases, it has been suggested that new graduates should be supported by providing them with adequate opportunities in the first years of their profession.