Ebeveyn kaybı yaşamış yetişkinlerde yas sürecinin yordayıcıları: Kişilerarası duygu düzenleme becerisi ve algılanan partner duyarlılığı
Predictors of the grief process in adults who have lost a parent: Interpersonal emotion regulation skills and perceived partner responsiveness
- Tez No: 962079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveyn kaybı yaşayan yetişkinlerin yas süreçlerindeki şimdiki duygularını kaybedilen ebeveynin kim olduğu, kaybın üzerinden geçen süre, kaybedilen ebeveynin ölüm şekli, kişilerarası duygu düzenleme becerisi ve algılanan partner duyarlılığı değişkenleri bağlamında incelemektir. Veriler 18 yaş ve üzeri ebeveynlerinden en az birini kaybeden, şu anda romantik ilişkisi olan 210 (160 kadın, 50 erkek) yetişkinden elde edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde Kişilerarası Duygu Düzenleme Anketi: Birlikte Kara Kara Düşünme ve Birlikte Yeniden Değerlendirme, Algılanan Partner Duyarlılığı ve Demografik Bilgi formu Kullanılmıştır. Elde edilen veriler hiyerarşik regresyon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, demografik değişkenler olan kaybedilen ebeveynin baba olması, kaybın üzerinden geçen süre (5 yıl ve üzeri), ve ölümün beklenmedik olması faktörlerinin yas sürecindeki şimdiki duyguları anlamlı yönde yordadığını göstermiştir. Bununla birlikte, kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinden yeniden değerlendirme ve kara kara düşünme değişkenlerinin yasla ilgili şimdiki duyguları anlamlı ve pozitif yönde yordadığı ancak algılanan partner duyarlılığı değişkeninin yas sürecindeki duyguları anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Araştırma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the current emotional experiences in the grief processes of adults who have lost a parent, in relation to the identity of the deceased parent, time elapsed since the loss, cause of death, interpersonal emotion regulation skills, and perceived partner responsiveness. The data were collected from 210 adults (160 women, 50 men) aged 18 and above who had lost at least one parent and were currently involved in a romantic relationship. Data were obtained using the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire, Co-Rumination and Co-Reappraisal subscales, Perceived Partner Responsiveness Scale, and Demographic Information Form. The data were analyzed through hierarchical regression analysis. Findings indicated that demographic variables such as the deceased parent being the father, the time elapsed since the loss (being five years or more), and the death being unexpected significantly predicted current emotional responses related to grief. It was also found that interpersonal emotion regulation strategies, specifically co-reappraisal and co-rumination, were significant and positive predictors of current grief-related emotions. On the other hand, perceived partner responsiveness did not significantly predict emotional experiences in the grief process. The findings were discussed in the light of the relevant literature, and suggestions were provided for researchers and practitioners.