Exploring the integration of translanguaging pedagogy and artificial intelligence tools in multilingual k-12 education
Çokdilli k-12 eğitiminde diller arası geçişlilik ve yapay zeka araçlarının entegrasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 962078
  2. Yazar: HATİCE BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Diller arası geçişlilik, yapay zekâ kullanımı ve göçün yol açtığı dilsel çeşitlilik, çokdilli eğitimde birbirinden ayrı değildir. Bu çalışma, yapay zekâ destekli diller arası geçişlilik pedagojisinin öğrencilerin katılım ve etkileşimlerini ne ölçüde etkilediğini araştırmayı ve bu yeni pedagojinin çokdilli bir K-12 (ilkokul-ortaokul-lise) ortamında, Türkiye'de, sunduğu fırsatları ve karşılaşılan zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya 33 Arap ve Türk öğrenci ile bir İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veriler nitel ve nicel yöntemlerle toplanmış ve SPSS, tematik analiz ve in-vivo kodlama yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu araştırmanın süresi on altı haftadır. Bulgulara göre, yapay zekâ destekli diller arası geçişlilik pedagojisi öğrencilerin katılım ve etkileşimlerini önemli ölçüde artırmış, kaygıyı azaltmış, gerçek zamanlı çokdilli destek sağlamış, kapsayıcı bir öğrenme ortamı yaratmış ve özerk dil öğrenimini kolaylaştırmıştır. Sağlanan fırsatlar arasında sınıf yönetiminin kolaylaşması, farklı kültür ve dillere aşinalık kazanılması, öğrencilerin teknolojik yeterliliklerinin gözlemlenmesi, hızlı geri bildirim alma ve gönderme imkânı ile öğrenci merkezli bir atmosferin oluşması yer almaktadır. Ancak karşılaşılan zorluklar arasında sınırlı internet erişimi, katı okul politikaları, öğrencilerin farklı kültürel kimliklere ve dilsel geçmişlere karşı önyargıları, araçların maliyeti, sınırlı teknoloji yeterliliği ve azınlık dillerini kullanma konusunda yaşanan çekinceler bulunmaktadır. Yapay zekânın entegrasyonu belirli zorluklar barındırsa da, diller arası geçişlilik dostu pedagojiler aracılığıyla dil eğitimini dönüştürme potansiyeli inkâr edilemez
Özet (Çeviri)
Translanguaging, artificial intelligence use and migration through linguistic diversity are not separated in multilingual education. This study aims to explore to what extent AI-supported translanguaging pedagogy affects engagement and interactions of the students and to investigate the challenges and opportunities of this new pedagogy in a multilingual K-12 setting, Turkey. 33 Arabic and Turkish students and one English teacher participated in this research. Qualitative and quantitative methods were used to collect data and analyzed according to SPSS, thematic analysis and in-vivo coding. The duration of this research was sixteen weeks. According to the findings, AI-supported translanguaging significantly increased students' engagement and interactions, reduced anxiety, provided real-time multilingual support, created an inclusive learning environment and facilitated autonomous language learning. The opportunities were easy classroom management, to get familiar with different cultures and languages, to observe technological competence of the students, to get and send feedback quickly and to have a student-centered atmosphere. However, the challenges were limited internet access, strict school policies, students' bias of different cultural identities and linguistic background, pricing of tools and limited technology competence and to feel hesitation to use minority language. Although the integration of artificial intelligence presents certain challenges, its potential for transforming language education through translanguaging-friendly pedagogies is undeniable.