Erken Cumhuriyet dönemi İçel tarihinin mühim bir kaynağı 'Taş İli Gazetesi' (1923-1927)
An important source of the history of İçel in the Early Republican period 'Taş İli Newspaper' (1923-1927)
- Tez No: 877167
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
İçel ilinin merkezi olan Silifke, Karamanoğulları hakimiyetinden Osmanlı Devleti'ne geçmiş ve uzun yıllar Adana vilayetine bağlı sancak olarak varlığını sürdürmüştür. Erken Cumhuriyet döneminde 1933 yılına kadar Silifke ayrı bir il statüsündedir. İl statüsünde bulunan Silifke vilayetinin kendine ait“Taş İli”ismini havi bir“vilayet gazetesi”yayınlanmaktadır. Erken Cumhuriyet Dönemi Silifke ve bağlı kazalar hakkında siyasi, iktisadi ve sosyo-kültürel alanda önemli veriler sunan Taş İli gazetesi, Silifke hakkında yapılan çalışmalarda yeterli ilgiyi görmemiş, kent hafızası olarak nitelendirebileceğimiz bu eser birincil kaynak olarak kullanılmamıştır. Çalışmamızda Erken Cumhuriyet Dönemi İçel vilayeti hakkında mühim bir kaynak olan Taş İli gazetesinin TBMM arşivinde bulunan 1923-1927 yıllarına ait 93. nüshadan 216. nüshaya kadar mevcut nüshalar transkribe edilip gazetedeki haberler, makaleler sınıflandırılarak İçel'in siyasi, idari, iktisadi ve sosyo-kültürel hayatına dair veriler gün yüzüne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Silifke, the centre of the province of İçel, passed from the rule of Karamanids to the Ottoman Empire and continued its existence as a sanjak under the province of Adana for many years. In the early Republican period, Silifke had the status of a separate province until 1933. The province of Silifke, which has the status of a province, publishes its own“provincial newspaper”called“Taş İli”. The Taş İli newspaper, which provides important political, economic and socio-cultural data about Silifke and the connected accidents in the Early Republican Period, has not received sufficient attention in the studies on Silifke, and this work, which can be described as a city memory, has not been used as a primary source. In our study, the copies of Taş İli newspaper, which is an important source about the province of İçel in the Early Republican Period, from the 93rd to the 216th copy of the newspaper belonging to the years 1923-1927 in the TBMM archive were transcribed and the news and articles in the newspaper were classified and the data on the political, administrative, economic and socio-cultural life of İçel were unearthed.