Yeşil pazarlamanın tüketici satın alma niyeti üzerine etkisinde sosyal medya reklamlarının aracılık rolü
The mediating role of social media advertisements in the effect of green marketing on consumer purchase intention
  1. Tez No: 962094
  2. Yazar: ARASH ZAMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, yeşil pazarlamanın tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemekte ve bu süreçte sosyal medya reklamlarının aracılık rolünü değerlendirmektedir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak İstanbul'daki eğitim sektöründe çalışan 404 çalışan ve öğrenci ile anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları, yeşil pazarlamanın hem yeşil boyutunun hem de strateji boyutunun tüketicilerin satın alma niyetini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Benzer şekilde, sosyal medya reklamlarında bilgi, eğlence, güvenilirlik, ekonomik fayda ve değer çarpıtma gibi boyutların da tüketicilerin satın alma niyetlerini etkilediği bulunmuştur. Çalışma, yeşil pazarlama ile tüketici satın alma niyeti arasındaki ilişkide sosyal medya reklamlarının aracılık rolünü doğrulamaktadır. Tüketiciler açısından bakıldığında, bilgilendirme, eğlence ve güvenilirlik, ekonomik fayda ve değer yozlaşması, yeşil pazarlamanın tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisinde önemli bir aracılık rolü oynayan boyutlar olarak görülmektedir. Veri analizi, tanımlayıcı istatistikler ve regresyon gibi araçlarla SPSS 24.0 kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma, yeşil pazarlama ve sosyal medya reklamcılığının tüketici davranışını nasıl etkilediğine dair en önemli bilgileri sunarak, işletmelere bu alanlarda etkili pazarlama stratejileri geliştirmeleri için yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of green marketing on consumer purchase intention and examines the mediating role of social media advertising in this process. The quantitative research utilized a survey technique involving a sample size of 404 employees and students in the education sector in Istanbul. The results of this research showed that Both the green dimension and the strategy dimension in green marketing significantly influence consumer purchase intention. Similarly, dimensions such as information, entertainment, credibility, economic benefit and value distortion in social media ads also influenced consumer purchase intentions. The study confirms the mediating role of social media ads in the relationship between green marketing and consumer purchase intention. From the consumers' perspective, information, entertainment and credibility, economic benefit and value distortion are seen as dimensions that play an important mediating role in the impact of green marketing on consumer purchase intention. Data analysis was conducted using SPSS 24.0 with tools such as descriptive statistics and regression. This study provides the most important insights into how green marketing and social media advertising influence consumer behavior and provides guidance for businesses to develop effective marketing strategies in these areas.