Ortaöğretim kurumlarında öğrenci devamsızlığının nedenleri Aksaray ili örneği
Causes of student absenteeism in secondary education institutions Aksaray province sample
  1. Tez No: 962093
  2. Yazar: AHMET OKAN ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YAVUZ TABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın önemi ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devamsızlık sebeplerini ailelerin sosyoekonomik durumları ile ilişkilendirmesi açısından alanyazına kuramsal olarak farklı bir bakış açısı kazandırmasıdır. Araştırmanın hedefi öğrencilerin devamsızlık nedenleri ile çeşitli demografik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemek ve devamsızlık problemi içim çözüm yolları bulmaktır. Araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devamsızlık nedenleriyle ailelerin sosyoekonomik durumları arasındaki ilişkiyi öğrencilerin görüşleri doğrultusunda incelemektir. Araştırma betimsel tarama modelinde nicel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Aksaray Merkez'de bulunan 38 ortaöğretim kurumundaki 14.586 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini bu evrenden seçilen 11 ortaöğretim kurumundaki 4487 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için "Devamsızlık Nedenleri Formu'' (Öztekin, 2013) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularının değerlendirilmesi için SPSS 22.0 yazılımı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için analizde parametrik olmayan testler tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The significance of this study lies in its contribution to the literature by providing a theoretical perspective that associates students' absenteeism in secondary education institutions with the socioeconomic status of their families. The primary objective of the research is to examine the relationship between students' reasons for absenteeism and various demographic characteristics, and to propose potential solutions to the issue of absenteeism. The research was conducted using a quantitative method within the framework of a descriptive survey model. The study population consists of 14,586 students enrolled in 38 secondary education institutions located in the city center of Aksaray. The sample comprises 4,487 students selected from 11 of these schools. Data were collected using the“Absenteeism Reasons Form”developed by Öztekin (2013). The data were analyzed using SPSS 22.0 software. As the data did not show a normal distribution, non-parametric tests were preferred in the analysis process.