A descriptive set-theoretic analysis of path-connectedness
Yol bağlantılılığın betimsel küme kuramsal analizi
  1. Tez No: 962106
  2. Yazar: YUSUF UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde yol bağlantılılık ve bağlantılılık ile ilgili diğer bazı topolojik kavramları R^2 ve R^3'te betimsel küme kuramsal açıdan analiz ediyoruz. Daha spesifik olarak, Debs, Saint Raymond ve Becker'i takip ederek Leh uzaylarının hiper uzaylarında belirli bağlantılılık özelliklerini sağlayan alt küme topluluklarının maksimal betimsel karmaşıklığını inceleyip daha sonra bazı durumlarda bu karmaşıklık sınırlarının gerçeklendiği n=2 ve n=3 için R^n'nin alt uzaylarının örneklerini veriyoruz. İlaveten, Borel karmaşıklık teorisinin yöntemlerini kullanarak R^2'nin Leh alt uzaylarında yol bağlantılılık denklik bağıntısını da inceliyoruz. Daha spesifik olarak, R^2'nin bir Leh alt uzayının yol bağlantılılık denklik bağıntısının özünde sayılabilir bir Borel denklik bağıntısı olduğunu kanıtlıyoruz. Knaster sürekliliğinin yol bağlantılılık denklik bağıntısının düzgün olmayan özünde hiper sonlu bir Borel denklik bağıntısı olduğunu da gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze the complexity of path-connectedness and some other topological notions related to connectedness in R^2 and R^3 from the point of view of descriptive set theory. More specifically, following Debs, Saint Raymond and Becker, we survey the maximal descriptive complexity of the collection of subsets satisfying certain connectedness properties inside hyperspaces on Polish spaces and then, give examples of subspaces of R^n for n=2 and n=3 in which these complexity bounds are realized in various cases. In addition, we also examine the equivalence relation of path-connectedness on Polish subspaces of R^2 using tools of Borel complexity theory. More specifically, we prove that the path-connectedness relation of a Polish subspace of R^2 is an essentially countable Borel equivalence relation. We also show that the path-connectedness relation of the Knaster continuum is a non-smooth essentially hyperfinite Borel equivalence relation.