Menü ve tüketici arasındaki deneyimi geliştirmede bir araç olarak hikâyeleştirme: Etnik restoran örneği
Using storytelling as an instrument for improving the experience between menu and consumer: An ethnic restaurant example
- Tez No: 962112
- Danışmanlar: DR. MURAT METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, hikâyeleştirme uygulamalarının etnik restoran menülerinde kullanılmasının tüketicinin deneyimine etkisini incelemektedir. Araştırma bölümünde, keşfedici sıralı desen kullanılarak ilk safhada nitel, ikinci safhada nicel araştırma gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma safhasında; konu uzmanları ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler esnasında etnik restoranlarda uygulanabilecek hikâyeleştirme uygulamaları ve bu uygulamaları tüketicinin verebileceği olası tepkiler keşfedilmeye çalışılmıştır. Nitel analiz sonucunda elde edilen bulgulardan yararlanılarak bir anket hazırlanmıştır. Anket, nicel araştırma safhasında kullanılmış ve ön test uygulamasından sonra daha büyük bir katılımcı kitlesine ulaşıtırılmıştır. Sonuç olarak; etnik restoranlarda yemek yiyen tüketiciler, daha fazla para harcama konusunda istekli olmamasına karşın maddi imkanlarının daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Etnik restoran tüketici kitlesine yapılan hikâyeleştirme uygulamaları ile bireylerin hissettikleri değerin arttığı ortaya çıkmıştır. Bu durum da restoranın ziyaret ve satış unsurlarını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of storytelling practices implemented in ethnic restaurant menus on consumer experience. A sequential exploratory design was employed, consisting of a qualitative phase followed by a quantitative phase. In the qualitative phase, semi-structured in-depth interviews were conducted with subject matter experts to explore potential storytelling applications suitable for ethnic restaurants and the possible consumer reactions to such practices. The findings obtained from the qualitative analysis were then used to develop a questionnaire for the subsequent quantitative phase. The questionnaire, following a pre-test, was administered to a larger sample. The results indicate that although consumers dining at ethnic restaurants are not particularly willing to spend more money, they generally possess relatively higher financial means. Moreover, it was found that storytelling practices implemented for the target audience of ethnic restaurants enhance consumers' perceived value. This, in turn, contributes to an increase in both customer visits and sales performance of the restaurants.