Kurumsal yönetim, çalışma sermayesi yönetimi ile finansal performans arasındaki ilişkinin tespiti: BİST Sınai Endeksi üzerine bir uygulama
Determination of the relationship between corporate governance, working capital management and financial performance: An application in BIST Industrial Index
- Tez No: 962151
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kurumsal yönetim, firmanın toplum, yönetim kurulu, pay ve menfaat sahipleri ile ilişkilerinin şeffaflık, eşitlik, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkelerinin göz önünde bulundurularak yönetilmesidir. Kurumsal yönetim, çalışma sermayesi yönetimi ve finansal performansın birbiriyle ilişkili konular olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada; panel veri analiz modeli kullanılarak kurumsal yönetim, çalışma sermayesi yönetimi ve finansal performans arasındaki ilişkiyi bulmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; Borsa İstanbul (BİST) Sınai Endeksi'nde 2010-2021 yılları arasında yer alan firmalar karar verme birimleri olarak belirlenmiştir. Yönetim kurulu bağımsız üye sayısı, yönetim kurulu büyüklüğü, denetim komitesi üye sayısı, genel müdür (Chief Executive Officer-CEO) ikiliği, yönetim kurulu komiteleri kurumsal yönetim değişkenlerini; cari oran, likidite oranı, stok devir süresi, alacak devir süresi, borç devir süresi çalışma sermaye yönetimi değişkenlerini; Tobin Q oranı ve aktif karlılık finansal performans değişkenlerini; kaldıraç oranı, firma büyüklüğü ve yaşı kontrol değişkenlerini oluşturmaktadır. Firmaların kurumsal yönetim, çalışma sermayesi yönetimi ve finansal performans arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için belirlenen ana hipotezler çerçevesinde çalışma yapılmıştır. Ulaşılan bulgular neticesinde, denetim komitesi üye sayısı ile likidite oranı, cari oran, alacak devir süresi ve stok devir süresi arasında olumlu anlamlı; yönetim kurulu büyüklüğü ile borç devir süresi ve stok devir süresi arasında olumsuz anlamlı ilişkinin olduğu elde edilmiştir. Ayrıca, aktif karlılık ile stok devir süresi ve yönetim kurulu bağımsız üye sayısı arasında olumsuz anlamlı ilişkiye erişilmiştir. Bununla birlikte, Tobin Q oranı ile borç devir süresi arasında olumsuz anlamlı ilişkinin olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak; yönetim kurulundaki üyelerin sayısının artması stok ve borç devir sürelerinin düşmesine neden olduğu görülmüştür. Ayrıca yönetim kurulu bağımsız üye sayısı ile stok devir süresinin artması aktif karlılığın azalmasına neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate governance is the management of the firm relations with society, the board of directors, shareholders and stakeholders, taking into account the principles of transparency, equality, accountability and responsibility. Corporate governance, working capital management and financial performance are considered to be interrelated issues. In the paper; It was meant to find the relationship between corporate governance, working capital management and financial performance with a panel data analysis model. In accordance with this purpose; firms included in the BIST Industrial Index between the years 2010-2021 were determined as decision-making units. Number of independent board members, board size, number of audit committee members, chief executive officer (CEO) duality, board committees are corporate governance variables; current ratio, liquidity ratio, inventory turnover period, receivable turnover period, debt turnover period are working capital management variables; Tobin Q ratio and return on assets are financial performance variables; leverage ratio, firm age and size are the control variables. This paper was made within the framework of the main hypotheses determined to reveal the relationships between corporate governance, working capital management and financial performance of firms. As a consequence of the findings, it was attained that there was positive significant relation between the number of audit committee members with liquidity ratio, current ratio, receivables turnover period and inventory turnover period; negative significant relation between board size with debt turnover period and inventory turnover period. In addition, negative significant relation was reached between return on assets with inventory turnover period and the number of independent board members. However, between Tobin Q ratio and debt turnover period were found negative significant relationship. In conclusion; it has been observed that the increase in the number of members on the board of directors causes the inventory and debt turnover periods to decrease. In addition, it was found that the increase in the number of independent board members and the inventory turnover period caused to decrease in return on assets.