112 acil sağlık çalışanlarının sağlık teknolojilerine karşı tutumları ve ilişkili faktörler
Emergency health professionals attitudes towards health technologies and related factors
  1. Tez No: 962157
  2. Yazar: MERYEM YEŞİLNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YILMAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının sağlık teknolojilerine karşı tutumları ve ilişkili faktörleri belirlemektedir. Tanımlayıcı özellikteki bu araştırma Ekim 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında Çorum il merkezi ve ilçelerde bulunan 112 istasyonlarında gerçekleştirilmiştir (N=320). Örnekleme 236 acil sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Araştırma öncesinde Hitit Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar etik kurulundan onam (Karar No: 2024-20) alınmıştır. Bu çalışmada araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Anket formunda sosyo-demografik özellikler,“Sağlık Personeli Sağlık Teknolojileri Değerlendirme Tutum Ölçeği”ve“Genel İş Stresi Ölçeği”yer almıştır. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Analizlerde verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorow-Smirnov ve Shapiro – Wilk normallik testleri ile incelenmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin analizinde Mann-Witney-U testi kullanılmıştır. Tanımlayıcı değişkenlerin analizi yüzdelik, ortalama, ortanca ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Ölçek puanları ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of 112 emergency health services workers towards health technologies and related factors. This descriptive study was conducted between October 2024 and June 2025 at 112 stations located in Çorum city center and districts (N=320). 236 emergency health workers were included in the sample. Approval was obtained from Hitit University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee (Decision No: 2024-20) before the study. In this study, the data of the study were collected through a questionnaire form using the face-to-face interview method. The questionnaire form included socio-demographic characteristics,“Healthcare Personnel Health Technologies Assessment Attitude Scale”and“General Job Stress Scale”. The data of the study were analyzed using the SPSS 22.0 program. In the analyzes, the conformity of the data to normal distribution was examined with Kolmogorow-Smirnov and Shapiro-Wilk normality tests. In the analysis of variables showing normal distribution, t-test was used in independent groups, and in the analysis of variables not showing normal distribution, Mann-Witney-U test was used. The analysis of descriptive variables was evaluated with percentage, mean, median and standard deviation. The relationship between scale scores and continuous variables was tested with Spearman correlation analysis.