Yeşil Mutabakatının finans sektörüne etkileri– Almanya ve Türkiye karşılaştırması
Green Deal's impact on the financial sector: A comparative study of Germany and Turkey
- Tez No: 962156
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İklim değişikliği, çevresel etkilerinin ötesinde ekonomik, sosyal ve politik alanlarda da küresel ölçekte dönüşümlere yol açan çok boyutlu bir kriz hâline gelmiştir. Artan sera gazı salımlarından kaynaklanan bu krizle mücadele kapsamında geliştirilen uluslararası anlaşmalar, özellikle 2015 tarihli Paris Anlaşması ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS), taraf ülkelere emisyon azaltımı ve iklim değişikliğine uyum sağlama yönünde çeşitli yükümlülükler getirmiştir. Avrupa Birliği, Avrupa Yeşil Mutabakatı ile iklim nötrlüğünü hedefleyen kapsamlı bir dönüşüm sürecini başlatmıştır. Bu süreç, yalnızca çevre politikaları ile sınırlı kalmayıp sanayi üretiminden enerji dönüşümüne, yatırım stratejilerinden finansal sistemlere kadar geniş bir yapısal reformu beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışması, Yeşil Mutabakat'ın finans sektörü üzerindeki etkilerini Almanya ve Türkiye örnekleri üzerinden karşılaştırmalı bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Almanya, Avrupa Birliği içerisinde iklim politikalarının şekillendirilmesinde öncü bir rol üstlenmiş ve 1990–2020 döneminde sera gazı emisyonlarını %41,3 oranında azaltmayı başarmıştır. Bu başarının temelinde yenilenebilir enerji yatırımları, çevreci sanayi politikaları ve sürdürülebilir ulaşım stratejileri bulunmaktadır. Ayrıca Almanya'da Federal Mali Denetleme Otoritesi (BaFin) öncülüğünde iklim risklerinin finansal sistemlere entegrasyonu sağlanmış; yeşil tahviller, sürdürülebilir yatırım fonları ve fintech tabanlı uygulamalar gibi araçlar vasıtasıyla düşük karbonlu ekonomiye geçiş desteklenmiştir. Türkiye ise uluslararası iklim rejimine daha geç dâhil olmuş olmakla birlikte, 2053 yılı için net sıfır emisyon hedefi ve %41 oranında azaltım taahhüdü ile önemli bir yönelime girmiştir. Ancak yeşil finansman alanı henüz gelişme aşamasındadır. Özellikle yenilenebilir enerji yatırımları ve sınırlı sayıdaki finans kuruluşunun sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemesiyle ilerleme kaydedilmekte; ancak yeşil finansal ürünlerin standartlara dayalı olarak etiketlenmesi, iklim risklerinin denetim süreçlerine entegrasyonu ve AB taksonomisi ile uyum gibi konularda yapısal zorluklar yaşanmaktadır. Bu çalışmada, Almanya ve Türkiye'nin iklim politikaları, yeşil finansman stratejileri, düzenleyici çerçeveleri ve finansal sektörlerin dönüşüm süreçleri detaylı biçimde incelenmiştir. Yeşil Mutabakat kapsamında her iki ülkenin güçlü yönleri, karşılaştıkları yapısal engeller ve geleceğe yönelik fırsat alanları analiz edilmiştir. Sonuç olarak, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada finans sektörünün oynadığı rolün, ulusal düzeyde geliştirilen politikalarla doğrudan ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Almanya'nın kurumsallaşmış yapısı ve düzenleyici derinliği, Türkiye için yol gösterici bir model sunmakta; Türkiye'nin ise genç ve büyüme potansiyeli yüksek yeşil finans ekosistemi, stratejik düzenlemelerle önemli bir ivme kazanabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a multidimensional crisis that, beyond its environmental impacts, leads to global-scale transformations in economic, social, and political spheres. This crisis, caused by increasing greenhouse gas emissions, has led to the development of international agreements aimed at combating it—most notably the 2015 Paris Agreement and the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), which impose various obligations on signatory countries to reduce emissions and adapt to climate change. The European Union has initiated a comprehensive transformation process aiming for climate neutrality through the European Green Deal. This process is not limited to environmental policies but also entails a broad structural reform encompassing industrial production, energy transition, investment strategies, and financial systems. This thesis aims to examine the impacts of the Green Deal on the financial sector through a comparative perspective focusing on the cases of Germany and Turkey. Germany has played a pioneering role within the European Union in shaping climate policies and succeeded in reducing its greenhouse gas emissions by 41.3% during the 1990–2020 period. The foundations of this success lie in investments in renewable energy, environmentally friendly industrial policies, and sustainable transportation strategies. In addition, under the leadership of the Federal Financial Supervisory Authority (BaFin), the integration of climate risks into financial systems has been achieved; the transition to a low-carbon economy has been supported through instruments such as green bonds, sustainable investment funds, and fintech-based applications. Turkey, on the other hand, joined the international climate regime at a later stage; nevertheless, it has entered a significant trajectory with its net-zero emission target for 2053 and a 41% reduction commitment. However, the green finance field is still in its developmental stage. Although progress has been made through investments in renewable energy and the adoption of sustainability principles by a limited number of financial institutions, structural challenges persist in areas such as the standardized labeling of green financial products, the integration of climate risks into audit processes, and alignment with the EU taxonomy. In this study, the climate policies, green finance strategies, regulatory frameworks, and transformation processes of the financial sectors in Germany and Turkey are examined in detail. Within the scope of the Green Deal, the strengths, structural barriers, and future opportunities of both countries are analyzed. As a result, it is revealed that the role of the financial sector in achieving sustainable development goals is directly related to the policies developed at the national level. Germany's institutionalized structure and regulatory depth offer a guiding model for Turkey, while Turkey's young and high-potential green finance ecosystem has the capacity to gain significant momentum through strategic regulations.