Küresel terörizmin dünya ekonomisine etkisi
The effect of global terrorism on the world economy
- Tez No: 962166
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAZMİ KARTAL DEMİRGÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Küresel Terörizmin Dünya Ekonomisine Etkisi başlıklı bu tezde, terörizmin uluslararası ekonomik düzen üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri ele alınmıştır. 21. yüzyılın başlarından itibaren küresel ölçekte artan terör olayları, yalnızca güvenlik ve siyasi istikrarı değil, aynı zamanda ekonomik büyüme, yatırımlar, turizm gelirleri, kamu maliyesi ve dış ticaret gibi birçok ekonomik parametreyi de doğrudan etkilemektedir. Çalışmada öncelikle küresel terörizm kavramı tanımlanmış, tarihsel gelişimi irdelenmiş ve uluslararası sistemde nasıl evrildiği incelenmiştir. Ardından terörizmin ekonomik boyutları; üretim, yatırım, turizm ve finans piyasaları üzerindeki etkileri bağlamında analiz edilmiştir. Bölgesel örnekler üzerinden, terörün sadece saldırıya uğrayan ülkelerle sınırlı kalmayıp küresel ekonomiyi de nasıl etkilediği gösterilmiştir. Tezde ayrıca terörle mücadeleye yönelik uygulanan stratejilerin mali boyutu ele alınarak, ülkelerin güvenlik harcamaları ile ekonomik kalkınma hedefleri arasında nasıl bir denge kurdukları sorgulanmıştır. Son bölümde ise ampirik çalışmalar ve vaka analizleri ışığında, terörizmin makroekonomik göstergelere etkileri somut verilerle değerlendirilmiştir. Bu çalışma, küresel terörizmin ekonomik etkilerine bütüncül bir bakış sunarak hem karar alıcılara hem de akademik camiaya politika geliştirme ve analiz yapma açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled The Impact of Global Terrorism on the World Economy, examines the direct and indirect effects of terrorism on the international economic order. Since the early 21st century, terrorist incidents on a global scale have directly affected not only security and political stability, but also many economic parameters such as economic growth, investments, tourism revenues, public finance and foreign trade. This study first defines the concept of global terrorism, examines its historical development and analyzes how it has evolved in the international system. Then, the economic dimensions of terrorism are analyzed in terms of its effects on production, investment, tourism and financial markets. Through regional examples, it is shown how terrorism is not only limited to the attacked countries but also affects the global economy. The thesis also examines the fiscal dimension of counterterrorism strategies and questions how countries balance security expenditures with economic development objectives. In the last chapter, the effects of terrorism on macroeconomic indicators are evaluated with concrete data in the light of empirical studies and case studies. By providing a holistic view of the economic effects of global terrorism, this study aims to contribute to both decision makers and the academic community in terms of policy development and analysis.