Süleyman Demirel döneminde siyasi mizahın görsel kültür bağlamında incelenmesi
Investigation of political humor in the context of visual culture in the era of Süleyman Demirel
  1. Tez No: 962230
  2. Yazar: ALPKAĞAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
“Süleyman Demirel Dönemi'nde Siyasi Mizahın Görsel Kültür Bağlamında İncelenmesi”adı ile yazılmış olan yüksek lisans tezinde Türk siyasi tarihinin en uzun süreli, en etkili ve renkli simalarından birisi olan Süleyman Demirel ele alınmıştır. Demirel'in hayatı, şahsiyeti, siyasi duruşu, üslubu, mizahi eleştiriye açık oluşu başta olmak üzere kendisinin olumlu, olumsuz taraflarıyla görev yaptığı dönemlerde çıkarılan süreli yayınlardaki yansımaları incelenmiştir. Çalışmaya uygun bir zemin oluşturmak adına mizahın kökeninden, öğelerinden, çeşitlerinden ve türlerinden bahsedilmesinin ardından Cumhuriyet öncesi Anadolu mizahı, Antik Anadolu, Selçuklu Mizahı, Osmanlı Mizahı, 2.Meşrutiyet Mizahı ile Kurtuluş Savaşında Mizahından bahsedilmiştir. Asıl gaye Cumhuriyet Dönemi Mizahı dahilinde bulunan çalışma konusu merkezindeki Süleyman Demirel'in, görev yaptığı değişik dönemlerde görsel kültür açısından süreli yayınlara olan yansımalarıdır. Kendisinin değişik yönleriyle o dönem muhtelif basın paydaşlarındaki olumlu ve olumsuz taraflarının Türk siyasi mizahındaki yansımaları en ince ayrıntılarıyla gözler önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled“Investigation of Political Humor in the Context of Visual Culture in the Era of Süleyman Demirel”focuses on Süleyman Demirel, one of the most influential, long-serving, and colorful figures in Turkish political history. The study examines Demirel's life, personality, political stance, rhetoric, and his openness to humorous criticism, as well as how he was portrayed -both positively and negatively- in various periodicals during his time in office. To provide a suitable foundation for the research, the thesis begins by discussing the origins, elements, types, and forms of humor. It also explores pre-Republican Anatolian humor, including Ancient Anatolian, Seljuk, Ottoman, Second Constitutional Era, and War of Independence humor. The main focus, however, is on how Demirel's multifaceted character was reflected in periodicals during different stages of his political career within the context of Republican Era humor. His varied public image and the way it was mirrored -both favorably and unfavorably- by different press stakeholders in Turkish political humor are revealed in the most detailed manner.