21. yüzyıl Türk halk müziği ses icrasında bireysel ses eğitimi model önerisi
A proposed model for individual voice training in the vocal performance of 21st century Turkish folk music
  1. Tez No: 962235
  2. Yazar: RUKİYE ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması, 21. yüzyılda Türk Halk Müziği ses icrasında bireysel ses eğitimi üzerine bir model önerisi sunmak amacıyla yapılmıştır. Türk Halk Müziği ses eğitiminin icraya hazırlık aşamasında temel becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlanan bu çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanmış olan, Türk Halk Müziği ezgilerinden esinlenilerek oluşturulan ses egzersizi etütleri ile gerçekleştirilmiş olan ses eğitimi sürecinin metodolojik, tutarlı ve bilimsel bir yaklaşımla uygulanması ile alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Oluşturulmuş olan bu ses eğitimi programının Türk Halk Müziği ses eğitimi alanının gelişmesine katkı sağlaması, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin yararlanabileceği bir kaynak olması ve benzer çalışmalara örnek olması bakımından önemli olduğu öngörülmektedir. Araştırma, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği ses eğitimi bölümünde öğrenim gören 8 deney ve 8 kontrol grubu öğrencisi üzerinde yürütülmüş olup, nicel araştırma yöntemi ve ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna 10 hafta boyunca özgün olarak oluşturulmuş olan Türk Halk Müziği Ses Eğitim Programı (SEP) isimli ses eğitimi metodu uygulanırken, kontrol grubu klasik konservatuvar eğitimi almıştır. Öğretim elemanları deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son test öncesinde örnek olarak belirlenmiş olan eserin icrasındaki performanslarını dinlemişlerdir. Veri toplama aracı olarak öğretim elemanları ve deney-kontrol grupları Türk Halk Müziği Ses Eğitimi Performans Gözlem Formunu gözlemleri doğrultusunda doldurmuşlardır. Elde edilen veriler, 12 temel vokal beceriyi ölçen beşli Likert ölçekli anketler ve uzman değerlendirmeleriyle toplanmış; SPSS 28.0 ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, Türk Halk Müziği ses eğitimi dersleri verilen konservatuvarlarda geleneksel ve modern ses eğitimi yaklaşımlarının entegrasyonu için pedagojik bir model önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to propose a model for individual voice training within the context of 21st-century Turkish Folk Music vocal practice. Aiming to establish fundamental skills within the preparatory phase of TFM vocal training, this study implements a novel vocal training methodology. Utilizing etudes specifically composed by the researcher, inspired by authentic TFM melodies, the program employs a methodological, systematic, and evidence-based approach. It is posited that this structured program contributes significantly to the field by offering a pedagogical framework for TFM vocal education. The developed Vocal Training Program (VTP) is anticipated to be instrumental in advancing TFM vocal pedagogy, serving as a scholarly resource for educators and students, and providing a paradigm for subsequent research. The research employed a quantitative methodology with a pretest-posttest control group design. Participants comprised 16 students (8 experimental, 8 control) enrolled in the TFM Vocal Training Department at Ankara Hacı Bayram Veli University, Turkish Music State Conservatory. The experimental group received the researcher-developed Turkish Folk Music Vocal Training Program (TFM-VTP) over a 10-week intervention period, while the control group continued with the standard conservatory curriculum (classical voice training). Faculty members evaluated participant performances of a predetermined sample piece before and after the intervention. Data collection utilized the Turkish Folk Music Vocal Performance Observation Form, completed by faculty observers for both groups. Performance data, measuring 12 core vocal competencies via 5-point Likert scales and expert assessments, were analyzed using SPSS 28.0. These results support the pedagogical integration of traditional and contemporary vocal training approaches within conservatory settings offering THM.