Sinop kent dokusu, kale ve meydan gelişimi üzerine bir araştırma
A study on the urban fabric castle and square development of Sinop
- Tez No: 962234
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tarih boyunca toplumsal yaşam üzerinde belirgin izler bırakan kentler; fiziksel, çevresel ve sosyo-ekonomik dinamiklerle dokuları meydana getirmişlerdir. Sinop, tarihi, coğrafyası, mimari dokusu ve kültürel özellikleri gibi pek çok bileşeniyle geçmişten günümüze dek uzanabilmiş önemli bir kıyı kentidir. Yarımadanın daralan boğazına kurulmuş kent merkezinin dokusu, zaman içerisinde farklı uygarlıkların defalarca yeniden şekillendirmesiyle günümüzdeki halini almıştır. Özellikle Cumhuriyet sonrası başlayan çarpık kentleşme, doğal afetler ve yanlış uygulamalar gibi birçok sebepten kentin tarihi ve doğal dokusu hasar almıştır. Kent merkezinin kalbinde yer alan ve önemli aksların kesiştiği noktada tanımlanan kent meydanı kent dokusunun önemli bir parçasıdır. Kentte sur içinde başlayan kamusal alanlar zamanla sur dışına taşarak günümüzde güney kıyı kesiminde yoğunlaşmıştır. Kent meydanı da bu doğrultuda geçmişten günümüze değişim göstererek şekillenmiştir. Tez çalışması kapsamında, Anadolu'nun en kuzeyini bünyesinde barındıran, tarihsel süreç içerisinde birçok özelliğiyle ön plana çıkan Sinop kentinin günümüzdeki dokusu ve kent meydanının gelişimi çeşitli veriler doğrultusunda incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, tezin giriş kısmını oluşturmaktadır. Bu bölüm tezin konusu, amacı ve önemini kapsamaktadır. İkinci bölümde ise, literatür taraması yer almaktadır. Bu kapsamda, öncelikle tezin ana kavramlarından biri olan ve yalnızca mimarlık disiplininde değil, çeşitli disiplinlerde de çalışmalara konu olmuş kent kavramı irdelenmiştir. Bununla birlikte kentleşme, kent dokusu, kentsel mekân türleri ve meydan kavramları da ele alınarak tez kapsamında açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, tezde kullanılan materyal ve yöntem detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışma alanının sınırları gösterilmiştir. Tez çalışmasına ait yöntem şeması da bu bölümde yer almaktadır. Dördüncü bölüm, çalışmanın bulgularını içermektedir. Bu bağlamda, Sinop'un merkezini oluşturan ve tescilli kültür varlıkları bakımından zengin olan; Kaleyazısı, Camikebir, Meydankapı, Kefevi, İncedayı ve Yeni Mahallelerinin dokusu yapılan 10 analiz ile belgelenmiş, kent meydanının mevcut durumu ve tarihsel gelişimi irdelenmiştir. Araştırma bulguları haritalar renklendirilerek sunulmuştur. Beşinci ve son bölüm olan sonuç ve öneriler bölümünde ise tez kapsamında elde edilen bulgular değerlendirilmiş, çalışmanın alana sağladığı katkılar detaylandırılmış ve gelecekte bu alanda gerçekleştirilebilecek çalışmalar için öneriler geliştirilmiştir. Çalışma, Sinop kentinin dokusunun kayıt altına alınması ve gelecek nesillere aktarılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Cities that have left significant marks on social life throughout history have formed their urban fabric through physical, environmental, and socio-economic dynamics. Sinop, with its history, geography, architectural fabric, and cultural characteristics, is an important coastal city that has endured from the past to the present. The urban fabric of the city center, situated at the narrowing strait of the peninsula, has been reshaped multiple times throughout history by various civilizations, resulting in its current form. Particularly after the proclamation of the Republic, unplanned urbanization, natural disasters, and improper interventions have caused considerable damage to the city's historical and natural fabric. Located at the heart of the city center and defined at the intersection of significant urban axes, the city square constitutes a crucial component of the urban fabric. While public spaces initially emerged within the city walls, over time they expanded beyond the fortifications and today are predominantly concentrated along the southern coastal areas. In this context, the city square has also undergone a transformation from past to present. Within the scope of this thesis, the current urban fabric and the development of the city square in Sinop, a city located at the northernmost point of Anatolia and distinguished by its historical and cultural attributes, have been examined through various data and analyses. The first chapter of the study constitutes the introduction of the thesis. This section covers the subject, aim, and significance of the research. The second chapter presents the literature review. Within this context, the concept of the city, which is one of the main themes of the thesis and has been addressed not only within the discipline of architecture but also in various other disciplines, is examined. Additionally, the concepts of urbanization, urban fabric, types of urban spaces, and public squares are discussed and explained within the scope of the study. The third chapter provides a detailed explanation of the materials and methods used in the thesis. The boundaries of the study area are defined, and the methodological framework of the research is also presented in this section. The fourth chapter contains the findings of the study. In this regard, the urban fabric of the neighborhoods forming the center of Sinop, Kaleyazısı, Camikebir, Meydankapı, Kefevi, İncedayı, and Yeni Mahalle, which are rich in registered cultural assets, has been documented through ten different analyses. Moreover, the current state and historical development of the city square have been examined. The research findings are presented through color-coded maps. The fifth and final chapter, titled“Conclusion and Recommendations,”evaluates the findings obtained throughout the thesis, elaborates on the contributions of the study to the field, and offers suggestions for future research in this area. This study is significant in terms of documenting the urban fabric of Sinop and transferring it to future generations.