İnsanlı ve insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarında uçuş emniyeti kapsamında İHA'lar için iniş yaklaşma model önerisi: Elâzığ Havalimanı örneği
Landing approach model proposal for UAVS within the scope of flight safety at airports with manned and unmanned aircraft traffic: The case of Elâzığ Airport
- Tez No: 962239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, havacılığın her safhasında olmazsa olmazı, taviz verilmeyecek unsuru olan uçuş emniyetinin sürdürülmesi için insanlı ve insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarında İHA'lara iniş maksatlı yaklaşma modeli oluşturularak emniyet seviyesinin arttırılabileceği düşünülmüştür. Hem insanlı hem de insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarında İHA'ların yeni bir hava aracı olması, alışılmışın dışında çalışma prensibi ve yaklaşma şekli nedeniyle uçuş emniyetinin sürdürülmesi için hava trafiğinin yönetilmesi ve yönlendirilmesi diğer havalimanlarına göre daha hassas ve bilinçli yapılması gerekmektedir. Tipik örneklem olarak belirlenmiş insanlı ve insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarında ve/veya yaklaşma kontrol birimlerinde görev yapmış hava trafik kontrolörleri, İHA pilotları ve havayolu pilotları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak spesifik durum ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, diğer havalimanlarına örnek olabilmesi için ülkemizde hem insanlı hem de insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarından birisi olan Elâzığ Havalimanı TMA'sında bir model oluşturulması hedeflenmiştir. Oluşturulacak model ile insanlı ve insansız hava aracı trafiği olan havalimanlarına, Türkiye hava sahasını kullanan hava araçlarına ve Türkiye hava sahasındaki hava trafiğini yönetme görevi olan kurum ve kuruluşlara hava trafiklerinin düzenlenmesi ve uçuş emniyetin arttırılması konularında önemli farkındalık ve katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to enhance flight safety by developing an approach model for UAV landings at airports where both manned and unmanned aircraft operate. Flight safety, being an indispensable and uncompromising element at every stage of aviation, must be maintained at the highest level. At airports with both manned and unmanned traffic, UAVs — as relatively new aircraft with unique operating principles and approach methods — require more sensitive and deliberate air traffic management compared to traditional airports. For this study, data were collected using a typical sampling method, and semi-structured interviews were conducted with air traffic controllers, UAV pilots, and airline pilots who work at airports with manned and unmanned aircraft operations and/or approach control units. Based on the information gathered, a model was developed for Elâzığ Airport TMA, one of the airports in Türkiye with both types of traffic, to serve as an example for other airports. It is anticipated that the proposed model will significantly contribute to raising awareness and enhancing air traffic regulation and flight safety at airports with manned and unmanned aircraft, for aircraft operating within Turkish airspace, and for public institutions responsible for managing Turkish airspace.