Adölesanlara yönelik duygu düzenleme programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of an emotion regulation training program for adolescents
  1. Tez No: 962253
  2. Yazar: MERVE ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, 14-16 yaş adölesanların duygu düzenleme becerilerini geliştirmeye yönelik oluşturulan okul temelli duygu düzenleme eğitim programının etkinliğini değerlendirmek amacıyla paralel grup randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara ilinde yer alan iki devlet lisesinde yürütülmüştür. Veriler 2024-2025 eğitim öğretim yılında toplanmıştır. Müdahale programı Titreşimsel Enerji Teorisi'ne temellendirilerek hazırlanmıştır. Araştırma 76 adölesan (Girişim grubu=39, Kontrol grubu=37) ile tamamlanmıştır. Girişim grubunda yer alan adölesanlara 4 hafta süren (haftada bir gün, birer saatlik oturumlarla) yapılandırılmış duygu düzenleme eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim; farkındalık, duyguyu tanıma, düzenleme stratejileri geliştirme ve içsel denge oluşturma başlıkları altında yapılandırılmıştır. Oturumlar, araştırmacı tarafından hazırlanan eğitim içeriklerinin doğrudan anlatım yöntemiyle yürütülmüştür. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Veriler programın öncesinde ve sonrasında toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann–Whitney U, Wilcoxon testi, bağımsız örneklem t-testi ve eşleştirilmiş t-testi kullanılmıştır.“Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği”,“Durumluk Kaygı Envanteri”ve“Stirling Çocuklar İçin Duygusal ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”puan ortalamalarında girişim grubunda anlamlı gelişmeler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a parallel-group randomized controlled trial to evaluate the effectiveness of a school-based emotion regulation training program designed to improve the emotion regulation skills of adolescents aged 14–16. The research was carried out in two public high schools located in Ankara, Türkiye. Data were collected during the 2024–2025 academic year. The intervention program was developed based on the Vibrational Energy Theory. The study was completed with 76 adolescents (intervention group = 39, control group = 37). Adolescents in the intervention group participated in a structured emotion regulation training program lasting four weeks (one session per week, each session lasting one hour). The training was structured around four key themes: awareness, recognizing emotions, developing regulation strategies, and establishing internal balance. The sessions were conducted by the researcher using a direct instruction method based on pre-prepared educational content. No intervention was applied to the control group. Data were collected both before and after the program. Mann–Whitney U test, Wilcoxon test, independent samples t-test, and paired samples t-test were used in the data analysis. Significant improvements were observed in the intervention group's mean scores on the“Emotion Regulation Questionnaire for Adolescents,”the“State Anxiety Inventory,”and the“Stirling Children's Well-being Scale.”According to the findings, there was a significant increase in internal and external functional emotion regulation skills, and a significant decrease in internal and external dysfunctional emotion regulation skills among the adolescents in the intervention group (p < 0.05). While the anxiety levels of the intervention group showed a significant reduction (pre-test: 49.25±5.19; post-test: 37.20±9.96), no significant change was found in the control group. Similarly, a significant increase in well-being scores was observed in the intervention group (pre-test: 35.87±5.76; post-test: 41.51±7.89), whereas no significant difference was found in the control group.