Sağlıkta reklam yasağı
Advertising ban in healthcare
- Tez No: 962285
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA İLÇİN GÖNENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sağlık alanında reklam, tanıtım ve bilgilendirmeye dair hukuksal çerçeve önem arzetmektedir. Nedeni ise, tartışmasız sağlığın insan yaşamının temelini oluşturması ve sağlığın ticari hale getirilmeyerek insan sağlığının ticaret ve kar elde etme amacından önce gelmesidir. Sağlıkta reklam kendiliğinden etik tartışmaları beraberinde getirmektedir. Mevzuatımızda sağlık hizmetinden yararlanan kişi tüketici sıfatını almaktadır. Sağlık hizmetlerinin devletin denetim ve gözetiminde olmasına rağmen, çok sayıdaki sağlık kuruluşlarının ve sağlık meslek mensuplarının, değişen teknoloji, ekonomik yapı içindeki kurum ve meslektaşlar arasındaki rekabet ortamında kar elde etmek ve öne çıkmak için reklam yaptığı görülmektedir. Tezde, sağlık alanındaki yasal düzenlemeler, sağlıkta tanıtım ve bilgilendirme, reklam ile tanıtım arasındaki farkın nerde başlayıp bittiği, nerelere izin verildiği veya verilmediğini bütüncül bir yaklaşımla en güncel yasal düzenleme olan 29.07.2023 tarihli Sağlıkta Tanıtım Yönetmeliği dikkate alınarak ayrıntılı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The legal framework regarding advertising, promotion and information in the field of healthcare is of significant importance. The main reason is that health is an essential component of human life and health should not be commercialized and human health should come before any the purpose of trade or profit. Commercialization of healthcare services by advertising naturally brings imperative ethical debates. According to our legal system, individuals who benefit from healthcare services are considered as consumers. Although the health services are under the supervision and control of the state, it can be seen that many health institutions and health professionals advertise in order to make profit and stand out in the competitive work environment between institutions and colleagues as a result of changing technologies and the current economic structure. In this thesis, the relate legal regulations in the field of health, while allowing promotion and information in health, where the difference between advertising and promotion begins and ends, where it is allowed or prohobited, is examined in detail with a holistic approach to the issue. Besides that also it has been taking into account in detail the most up-to-date legal regulation, the Healthcare Promotion Regulation dated and effected since 29.07.2023 in Turkey.