Bir kültürel mirasın modern şehirleşme karşısındaki konumu ve geleceği: Kapalı Çarşı
The position and future of cultural heritage in the face of modern urbanization: The Grand Bazaar
- Tez No: 962286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İstanbul Kapalı Çarşısının tarihsel sürekliliğini ve değişim dinamiklerini incelemeyi amaçlayan bu çalışma, çarşının 15. yüzyıldan günümüze kadar olan gelişimini, mimari özelliklerini, sosyo-ekonomik yapısını, karşılaştığı zorlukları ve sorunları ele almaktadır. Araştırma, literatür taraması, yerinde gözlemler ve uzman görüşmeleri gibi nitel araştırma yöntemlerini kullanarak, Kapalı Çarşı'nın çok yönlü yapısını analiz etmektedir. Çalışmanın konusu, Tarihi Yarımada'nın merkezinde yer alan ve İstanbul'un ticari ve kültürel yaşamının odak noktası olan Kapalı Çarşı'nın, yüzyıllar içinde geçirdiği dönüşümler, mimari özellikleri, ekonomik ve sosyal rolü ile günümüzde karşı karşıya kaldığı zorluklardır. Araştırma sonucunda, Kapalı Çarşı'nın Osmanlı çarşı geleneğinin en görkemli örneği olduğu, kubbeli çatıları, kemerli geçitleri ve labirent benzeri sokakları ile hem fonksiyonel hem de estetik bir yapı ortaya koyduğu, aynı zamanda kültürler arası etkileşimin ve geleneksel ticaret ağlarının canlı bir örneği olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte küreselleşme, e-ticaret ve değişen tüketici alışkanlıkları gibi faktörlerin çarşının geleneksel yapısını zorladığı bu nedenle çarşının geleceğinin, modern gerçekliklerle nasıl başa çıkacağına ve kültürel mirasını nasıl koruyacağına bağlı olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the historical continuity and dynamics of change of the Istanbul Grand Bazaar, addresses the development of the bazaar from the 15th century to the present day, its architectural features, socio-economic structure and the challenges it faces. Using qualitative research methods such as literature review, on-site observations and expert interviews, the study analyses the multifaceted structure of the Grand Bazaar. The subject of the study is the transformation of the Grand Bazaar, which is located in the centre of the Historical Peninsula and is the focal point of Istanbul's commercial and cultural life, over the centuries, its architectural features, its economic and social role, and the challenges it faces today. As a result of the research, it was determined that the Grand Bazaar is the most magnificent example of the Ottoman bazaar tradition, with its domed roofs, arched passages and labyrinth-like streets, it is both functional and aesthetic, and at the same time it is a living example of intercultural interaction and traditional trade networks. However, factors such as globalisation, e-commerce and changing consumer habits have challenged the traditional structure of the bazaar, and it is concluded that the future of the bazaar depends on how it will cope with modern realities and how it will preserve its cultural heritage.