Tekrarlayan ve düzelen multiple skleroz hastalarında cinsiyete göre migren karakterinin değerlendirilmesi
Evaluation of migraine characteristics by gender in relapsing-remitting multiple sclerosis
- Tez No: 962304
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TEKGÖL UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, Multipl Skleroz (MS) tanılı bireylerde migrenin cinsiyete göre klinik özelliklerini, eşlik eden semptomları, migrene bağlı özürlülük düzeyini ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmaya 1 yıl boyunca Nöroloji MS polikliniğine başvuran 511 MS hastası dahil edilmiş ve baş ağrısı sorgulanmıştır. Bunlardan migreni olan 200 MS hastası ve kontrol grubu olarak 200 pür migren hastası dahil edilmiştir. Baş ağrısı tipi, eşlik eden semptomlar, atak sıklığı, analjezik ve profilaktik ilaç kullanımı değerlendirilmiş; engellilik düzeyi MIDAS, baş ağrısının yaşama etkisi HIT-6 ve genel yaşam kalitesi SF-36 anketleriyle ölçülmüştür. Veriler cinsiyete göre karşılaştırılmıştır. MS hastalarında baş ağrısı prevalansı %66.3 olup, en sık görülen baş ağrısı tipi migren (%40.5) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the clinical characteristics of migraine, accompanying symptoms, migraine-related disability level, and its impact on quality of life according to sex in individuals diagnosed with Multiple Sclerosis (MS). A total of 511 MS patients who presented to the Neurology MS outpatient clinic over the course of one year were included in the study and screened for headache. Among them, 200 MS patients with migraine and 200 migraine patients without comorbidities as a control group were enrolled. Headache type, accompanying symptoms, attack frequency, use of analgesic and prophylactic medications were assessed; disability level was measured with the MIDAS questionnaire, headache impact with HIT-6, and overall quality of life with the SF-36 questionnaire. Data were analyzed by sex. The prevalence of headache in MS patients was found to be 66.3%, with migraine being the most common type (40.5%).