600W / 28V faz kaydırmalı tam köprü DC-DC dönüştürücü tasarımı
600W / 28V phase shifted full bridge DC-DC converter design
  1. Tez No: 962325
  2. Yazar: ERKAM AYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde güç dönüştürücülerinden beklenen yüksek verim, güç yoğunluğu ve elektromanyetik uyumluluk gibi çok boyutlu performans kriterleri, anahtarlamalı güç kaynaklarının tasarımında topolojilerin çeşitlenmesine neden olmaktadır. Bu tez kapsamında, endüstriyel düzeyde kullanılabilme potansiyeline sahip Faz Kaydırmalı Tam Köprü DC-DC dönüştürücünün (PSFB) çalışma prensibi, çalışma aralıklarının analizi ve küçük sinyal analizi incelenmiştir. Trafonun kaçak endüktansı ve yarı iletken güç anahtarların parazitik çıkış kapasitörlerini faz kaydırma yöntemi ile etkin bir şekilde kullanılmasıyla Sıfır Gerilimde Geçiş (ZVT) sağlanmıştır. ZVT'nin gerçekleşebilmesi için gerekli koşullar analiz edilmiştir. Tepe akım modu kontrol yöntemi kullanılarak yapılan simülasyon çalışması ile tasarım doğrulanmıştır. Yapılan analiz, matematiksel hesaplamalara ve simülasyon çalışmasının çıktılarına uygun geniş giriş gerilimi aralığında çalışan (250V – 400V), 28V çıkış gerilimi ve 600W çıkış gücüne sahip PSFB tasarlanmıştır. Güç yoğunluğunun arttırılabilmesi için planar trafo kullanılmıştır. Tasarlanan dönüştürücünün laboratuvar ortamında masaüstü testleri gerçekleştirilmiştir. Adaptif ölü zaman kontrolü sayesinde çeyrek yükten tam yüke kadar sağ ve sol kol yarı iletken güç anahtarlarında ZVT gerçekleştirilmiştir. %96.8 tepe verim değerine ulaşılarak tasarım deneysel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, multidimensional performance criteria such as high efficiency, power density and electromagnetic compatibility expected from power converters lead to the diversification of topologies in the design of switching power supplies. Within the scope of this thesis, the working principle, analysis of operating ranges and small signal analysis of the Phase Shifted Full Bridge DC-DC Converter, which has the potential to be used at industrial level are investigated. Zero Voltage Transition (ZVT) is achieved by effectively utilizing the leakage inductance of the transformer and the parasitic output capacitors of the semiconductor power switches by phase shifting method. The necessary conditions for the realization of ZVT are analyzed. The design is verified with a simulation study using the peak current mode control method. In accordance with the results of the analysis, mathematical calculations and simulation study, a Phase Shifted DC-DC Converter with a wide input voltage range (250V - 400V), 28V output voltage and 600W output power was designed. A planar transformer was used to increase the power density. Bench tests of the designed converter were carried out in the laboratory environment. Thanks to the adaptive dead time control, ZVT was realized in the right and left leg semiconductor power switches from quarter load to full load. 96.8% peak efficiency was achieved and the design was verified experimentally.