Elit ve sub-elit taekwondo sporcularında farklı duruş ve tekme pozisyonlarındaki denge değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of balance values in different stance and kick positions between elite and sub-elite taekwondo athletes
  1. Tez No: 962329
  2. Yazar: SİNEM KÖSEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı elit ve sub-elit kadın taekwondo sporcularının farklı duruş ve bazı tekme pozisyonlarındaki denge performanslarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya herhangi bir sağlık problemi bulunmayan 11 elit (milli) ve 17 sub-elit (müsabık) kadın taekwondo sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Vücut kompozisyonunu belirlemek için Tanita BC418 marka cihaz kullanılmıştır. Denge ölçümlerinde ise Biodex denge sistemi kullanılmış, tek ayak (dominant ve nondominat) ve çift ayak duruşta 30 saniye, yeop chagi (orta seviye) tekme ile dollyo chagi (yüksek seviye) tekme pozisyonlarında sabit beklerken ve sadece dizden aşağısını hareket ettirerek tekme vuruşu yaparken 10 saniye boyunca ölçüm alınmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 25 paket programında değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elit ve sub-elit gruplar arasında boy uzunluğu (BU), toplam beden suyu (TBS) ve spor yaşı (SY) parametrelerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0,05). Denge verilerinde ise elit ve sub-elit gruplar arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda, dollyo chagi tekme (DCT) duruşu parametresinde anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the balance performances of elite and sub-elite female taekwondo athletes in different stance and specific kick positions. A total of 28 female taekwondo athletes without any health problems voluntarily participated in the study, including 11 elite and 17 sub-elite (competitive) athletes. To determine body composition, a Tanita BC418 device was used. For balance measurements, the Biodex Balance System was utilized. Measurements were taken over 30 seconds in single-leg (dominant and non-dominant) and double-leg stances, and over 10 seconds while holding static positions and performing kicks (using only movement below the knee) in yeop chagi (middle-level) and dollyo chagi (high-level) positions. The data collected were analyzed using the SPSS 25 statistical software. As a result of the analyses, significant differences were found between the elite and sub-elite groups in parameters such as height length (HL), total body water (TBW), and training age (p0.05). Regarding balance data, a significant difference was found between the groups only in the dollyo chagi kick (DCT) stance parameter (p0.05).