Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların sportif alışkanlıklarının sosyal uyum ve iyi vatandaşlık durumuna etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of sports habits on the social adaptation and good citizenshipstatus of syrian children under temporary protection living in Türkiye
  1. Tez No: 962330
  2. Yazar: SALİH RIDVAN HERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların sportif alışkanlıklarının sosyal uyum ve iyi vatandaşlık durumuna etkisinin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 7. ve 8. Sınıf düzeyindeki Suriyeli çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kayseri'de yaşayan 7. ve 8. Sınıf düzeyindeki tesadüfi örneklem yolu ile seçilen 332 Suriyeli çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak demografik bilgi formu, sosyal uyum ölçeği ve iyi vatandaşlık algısı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programı SPSS 23 kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden çalışmada nonparametrik testler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıkları inceleyebilmek için ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U testinden çoklu karşılaştırmalarda ise Kruskall Wallis testinden yararlanılmıştır. Analizler neticesinde çocukların sosyal uyum düzeylerinin düzenli spor yapma, yaş, anne eğitim seviyesi, baba eğitim seviyesi, aylık gelir ve ailede spor yapan değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunurken cinsiyet, eğitim, Türk insanından yardım görme, Avrupa veya ABD'ye gitme isteği, anne baba durumu, Türkiye'de bulunma süresi ve kardeş sayısı değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. İyi vatandaşlık algısı ölçeğinde ise cinsiyet, anne baba durumu, baba eğitim seviyesi, Türkiye'de bulunma süresi ve aylık gelir değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunurken düzenli spor yapma, eğitim, Türk insanından yardım görme Avrupa veya ABD'ye gitme isteği, yaş, anne eğitim seviyesi, kardeş sayısı ve ailede spor yapan değişkenlerinde ise anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of sports habits on the social adaptation and good citizenship status of Syrian children under temporary protection living in Türkiye. In this context, the population of the research consists of Syrian children in the 7th and 8th grades living in Türkiye. The sample of the research consists of 332 Syrian children living in Kayseri, selected through random sampling at the 7th and 8th grade levels. The data collection tools used in the study are the demographic information form, social adaptation scale, and good citizenship perception scale. Statistical package program SPSS 23 was used to analyze the data. Nonparametric tests were employed in the study due to the data not exhibiting a normal distribution. The Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons, and the Kruskal-Wallis test was used for multiple comparisons to examine the differences between variables. As a result of the analyses, significant differences were found in the children's social adaptation levels according to the variables of regular sports activities, age, mother's education level, father's education level, monthly income, and family members who do sports; however, no significant differences were observed in the variables of gender, education, receiving help from Turkish individuals, desire to go to Europe or the USA, parental status, length of stay in Türkiye, and number of siblings. In the good citizenship perception scale, significant differences were found according to the variables of gender, parents' status, father's education level, length of stay in Türkiye, and monthly income. However, no significant differences were observed in the variables of regular sports activities, education, receiving help from Turkish individuals, desire to go to Europe or the USA, age, mother's education level, number of siblings, and family members who do sports.