Çocukların hayvanlara yönelik davranışlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
An examination of children's behaviors toward animals according to various variables
  1. Tez No: 962334
  2. Yazar: HAVVA NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN AYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, çocukların hayvanlara yönelik davranışlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Pendik İlçesinin merkezinde bulunan ilk ve orta dereceli okullar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine bu okulların 4., 5., 6., 7. ve 8. Sınıflarına devam eden ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 667 çocuk alınmıştır. Araştırmada yer alan veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“Genel Bilgi Formu”ve Aysu ve diğerleri (2021) tarafından geliştirilen“Hayvanlara Yönelik Davranış Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verileri analiz etmek için SPSS programı kullanılmıştır. Hayvanlara Yönelik Davranış Ölçeği'nden elde edilen toplam puanların çeşitli bağımsız değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği, bağımsız örneklemler t-testi ile incelenmiştir. Gruplar arası farkların belirlenmesinde Bonferroni testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sekizinci sınıfa devam eden çocukların puan ortalamasının, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci sınıfa devam eden çocukların puan ortalamasından daha düşük olduğu; ilkokul dördüncü sınıfa devam eden ve kardeş sayısı iki ve daha fazla olan çocukların ortalama puanının tek çocuk olanlardan, evcil hayvanı olan çocukların puan ortalamasının ise evcil hayvanı olmayan çocukların puan ortalamasından daha yüksek olduğu; ortaokul altıncı ve yedinci sınıfa devam eden kız çocukların ortalama puanının erkek çocuklardan, evcil hayvanı olan çocukların puan ortalamasının ise evcil hayvanı olmayan çocukların puan ortalamasından daha yüksek olduğu; ortaokul sekizinci sınıfa devam eden evcil hayvanı olan çocukların puan ortalamasının evcil hayvanı olmayan çocukların puan ortalamasından daha yüksek olduğu saptanırken, ortaokul beşinci sınıfa devam eden çocukların Hayvanlara Yönelik Davranış Ölçeğinden elde ettikleri toplam puanın hiçbir değişkene göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmaya dahil edilen tüm çocuklar üzerinde yapılan analizler sonucunda; kızların puan ortalamalarının erkeklerin puan ortalamasından, annesi lise ve üstü öğrenim durumuna sahip çocukların puan ortalamalarının annesi ortaokul ve altı öğrenim durumuna sahip çocukların puan ortalamasından; annesi çalışan çocukların puan ortalamalarının annesi çalışmayan çocukların puan ortalamasından, evcil hayvana sahip çocukların puan ortalamalarının evcil hayvana sahip olmayan çocukların puan ortalamasından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlardan hareketle, çocuklara çevre eğitimi kapsamında çevresindeki canlılara yönelik olumlu davranışlar kazandırılması açısından yapılacak çalışmalara temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine children's behavior toward animals based on various variables. The study population consisted of primary and secondary schools located in the central Pendik district of Istanbul. The study sample included 667 children in the 4th, 5th, 6th, 7th, and 8th grades of these schools who volunteered to participate in the study. The data in the study were collected using a“General Information Form”and the“Animal Behavior Scale”developed by Aysu et al. (2021). SPSS was used to analyze the data collected in the study. An independent samples t-test was used to examine whether the total scores obtained from the Animal Behavior Scale showed significant differences according to various independent variables. The Bonferroni test was applied to determine differences between groups. The study found that the mean score of eighth-grade children was lower than the mean score of fourth-, fifth-, sixth-, and seventh-grade children; the mean score of fourth-grade primary school children with two or more siblings was higher than that of single children, and the mean score of children with pets was higher than that of children without pets; the mean score of sixth- and seventh-grade middle school girls was higher than that of boys, and the mean score of children with pets was higher than that of children without pets; the mean score of eighth-grade middle school children with pets was higher than that of children without pets. It was determined that the total score obtained on the Behavior Towards Animals Scale for fifth-grade middle school children did not differ according to any variable. Furthermore, analyses conducted on all children included in the study revealed that girls' average scores were higher than boys'; children with mothers who had a high school education or higher were higher than children with a middle school education or lower; children with working mothers were higher than children with unemployed mothers; and children with pets were higher than children without pets. These results are believed to form the basis for future studies on instilling positive behaviors in children toward living things within the context of environmental education.