PFNA (proksimal femur antirotasyon) ile tedavi edilen proksimal femur üst uç kırıklarının tedavi sonuçları ve kaynamayı etkileyen parametrelerin belirlenmesi
Treatment outcomes of femur proximal fracture fixed with PFNA and parametres influencing heali̇ng
  1. Tez No: 962336
  2. Yazar: SERDAR SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYYAR KÜRŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
PFNA ile Tedavi Edilen Femur Proksimal Üst Uç Kırıklarının Tedavi Sonuçları ve Kaynamayı Etkileyen Parametrelerin Belirlenmesi Femur intertrokanterik kırıklarında intramedüller çivi uygulaması, kırığın sağlıklı bir şekilde iyileşmesini desteklemek için mekanik ve biyolojik açıdan avantajlı bir ortam sunar. Bu tedavi yöntemi, femurun medüller kanalı boyunca yerleştirilen çivi ile kemik parçalarının stabilizasyonunu sağlar. Bu tek merkezli ve retrospektif çalışma, femur intertrokanterik kırıklarında intramedüller çivi ile osteosentez uygulaması sonrasında kırık iyileşmesini etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kırıkların stabilizasyonunda kullanılan yöntemlerin etkinliği; implant yerleşimi, redüksiyon kalitesi ve hastaya ait anatomik parametrelerle yakından ilişkilidir. Bu kapsamda çalışmada Tip apeks mesafesi, Baumgaertener ölçütleri, kollodiyafizer açı ve Parker oranı gibi parametreler değerlendirilmiştir. Ocak 2019 ile Haziran 2024 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde tedavi edilen 108 intertrokanterik femur kırığı olan hasta kayıtları incelenmiştir. Toplamda 108 femur intertrokanterik kırığı bulunan hastadan 49'u hayatını kaybetmiştir. 9 hasta ise takiplerine gelmediği için çalışmadan çıkarılmıştır. Geriye kalan 50 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Hastaların 3-6-12. aylarda çekilen grafileri ayrı ayrı incelenmiş, RUSH skorlaması yapılarak ortalama puanlar alınmış ve kırık kaynaması değerlendirilmiştir. Tip apeks mesafesinin
Özet (Çeviri)
Treatment Outcomes of Femur Proximal Fractures Fixed with PFNA and Parameters Influencing Healing Intramedullary nailing is an effective treatment for femur intertrochanteric fractures, providing a mechanically and biologically advantageous environment for fracture healing. This method stabilizes the bone fragments via a nail placed within the medullary canal of the femur. This retrospective, single-center study aims to evaluate the factors affecting fracture healing following osteosynthesis with intramedullary nails in femur intertrochanteric fractures. The efficacy of stabilization techniques is closely related to implant positioning, reduction quality, and patient-specific anatomical parameters. In this context, parameters such as tipapex distance, Baumgaertner criteria, collodiaphyseal angle, and Parker ratio were assessed. The study includes records of 108 patients treated at Akdeniz University Hospital's Orthopedics and Traumatology Department between January 2019 and June 2024. Of these, 49 patients had deceased, and 9 did not follow-up, leaving 50 patients included in the analysis. Radiographs taken at 3, 6, and 12 months postoperatively were evaluated separately, and healing was assessed using the RUSH score. A tip-apex distance