Kronik boyun ağrılı üniversite öğrencilerinde denge egzersizleri ve vestibüler egzersizlerin postür ve denge üzerine etkisi
The effect of balance exercises and vestibular exercises on posture and balance in university students with chronic neck pain
- Tez No: 962337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL DİDEM TAKİNACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı kronik boyun ağrısında geleneksel egzersizlere ek uygulanan denge egzersizleri ve okülomotor egzersizlerin ağrı şiddeti, basınç ağrı eşiği, özürlülük, postür, endurans ve denge üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-25 yaş arasında kornik boyun ağrılı 40 üniversite öğrencisi dahil edildi. Katılımcılar 3 gruba randomize edildi. Grup 1'e geleneksel egzersizler (GE), Grup 2'ye geleneksel egzersizlerle birlikte okülomotor egzersizler (GE+OE), Grup 3'e geleneksel egzersizlerle birlikte denge egzersizleri (GE+DE) verildi. Egzersizler haftada 2 kere, toplam 8 hafta ev egzersiz programı olarak uygulandı. Haftada 1 kere fizyoterapist tarafından egzersizler online kontrol edildi. Katılımcıların demografik bilgileri, Vizüel Analog Skala, Boyun Özürlülük İndeksi, algometre ile ağrı eşiği, Servikal Derin Fleksör Endurans Testi, New York Postür Skalası, Kraniovertebral Açı Ölçümü, Flamingo Denge Testi, 5 Kez Otur Kalk Testi ve Y Denge Testi değerleri egzersiz programı öncesi ve sonrası kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effects of balance exercises and oculomotor exercises in addition to traditional exercises on pain intensity, pressure pain threshold, disability, posture, endurance and balance in chronic neck pain. Materials and Methods: The study included 40 university students aged 18-25 years with cornic neck pain. Participants were randomized into 3 groups. Group 1 received traditional exercises (TE), Group 2 received traditional exercises with oculomotor exercises (TE+OE), and Group 3 received traditional exercises with balance exercises (TE+BE). Exercises were performed twice a week for a total of 8 weeks as a home exercise program. The exercises were checked online by a physiotherapist once a week. Demographic information, Visual Analog Scale, Neck Disability Index, pain threshold with algometer, Cervical Deep Flexor Endurance Test, New York Posture Scale, Craniovertebral Angle Measurement, Flamingo Balance Test, 5 Times Sit and Stand Test and Y Balance Test were recorded before and after the exercise program.