Sıçanlarda çekal ligasyon ve delme ile oluşturulan sepsis modelinde TRPA1 agonisti ASP7663 ve antagonisti HC-030031'nin böbrek hasarına etkisi
Effect of TRPA1 agonist ASP7663 and antagonist HC-030031 on Kidney Damage in model of cecal ligation and puncture-induced sepsis in rats
  1. Tez No: 962370
  2. Yazar: SEMANUR FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Transient receptor potential ankyrin 1 (TRPA1) kanallarının böbrek hasarı ile ilişkili olduğu ve immünomodülatör etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, TRPA1 agonisti ASP7663 ve antagonisti HC-030031'in, sıçanlarda çekal ligasyon ve delme (CLP) yöntemiyle oluşturulan deneysel sepsis modelinde böbrek hasarına etkisi araştırılmıştır. Sıçanlar Kontrol, CLP, CLP + 3 mg/kg ASP7663, CLP + 30 mg/kg HC-030031 olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. CLP sonrasında tedavi gruplarından birine 3 mg/kg ASP7663, diğerine 30 mg/kg HC-030031 uygulandı.
Özet (Çeviri)
Transient receptor potential ankyrin 1 (TRPA1) channels have been shown to be associated with kidney injury and have immunomodulatory effects. In this study, we investigated the effect of TRPA1 agonist ASP7663 and antagonist HC-030031 on kidney injury in an experimental sepsis model induced by cecal ligation and puncture (CLP) in rats. Rats were divided into 4 groups as Control, CLP, CLP+3 mg/kg ASP7663, CLP+30 mg/kg HC030031. After CLP, 3 mg/kg ASP7663 was administered to one of the treatment groups and 30 mg/kg HC-030031 was administered to the other.