Sıçanlarda çekal ligasyon ve delme ile oluşturulan sepsis modelinde baricitinibin böbrek hasarı üzerine etkisi
Effect of baricitinib on renal injury in sepsis model induced by cecal ligation and puncture in rats
  1. Tez No: 898240
  2. Yazar: BETÜL KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enfeksiyona karşı kontrolsüz bir konak yanıtının neden olduğu sepsis, organ disfonksiyonuna ve ölüme neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Sepsis yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarının en önemli nedeni olmaya devam etmektedir. Çeşitli sitokinlerin ve büyüme faktörlerinin sinyalini düzenleyen JAK/STAT sinyal yolağının inflamasyon ve bağışıklığı düzenleme üzerindeki etkileri birçok farklı çalışmada ortaya konmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda sepsis kaynaklı böbrek hasarında JAK2/STAT3 sinyal yolağının rolü olduğu anlaşılmıştır. Bu tez çalışmamızda sıçanlarda çekal ligasyon ve delme (CLP) ile oluşturulan sepsis modelinde böbrek hasarına, JAK1 ve JAK2 inhibitörü baricitinibin etkilerini araştırdık. Çalışmamızda 40 adet erkek Straque Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grup 10 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı (Grup1: Sham, Grup 2: CLP, Grup 3: CLP +3 mg/kg Baricitinib, Grup 4: CLP + 10 mg/kg Baricitinib). CLP uygulanan grupların çekumu iplikle bağlanarak 21 gauge iğne ile delinip fekal içeriğin karın boşluğuna yayılması sağlandı. Karın bölgesi dikilerek kapatıldıktan 24 saat sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Tedavi gruplarına baricitinibin 2 farklı dozu, CLP modeli oluşturmadan 45 dakika önce oral gavaj ile verildi. Kan örnekleri alınarak serumlar elde edildi. Hayvanların serumlarından BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 seviyeleri ELISA yöntemiyle incelendi. Hayvanların böbrekleri histopatolojik inceleme yapılmak üzere alındı. Serum BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 seviyeleri kontrol grubuna göre CLP grubunda istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdi (p0,05). CLP grubunda artan serum BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 seviyeleri hem 3 mg/kg, hem de 10 mg/kg baricitib uygulanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi (p0,05). Histopatolojik incelemelerde kontrol grubuna göre CLP grubunda böbrek hasarı oluştuğu gözlendi (p0,05). CLP grubundaki böbrek dokusundaki histopatolojik hasar baricitib 3 mg/kg ve 10 mg/kg uygulanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterdi (p0,05).Biz bu tez çalımasında baricitibin 2 farklı dozunun (3 mg/kg ve 10 mg/kg) CLP ile oluşturulan deneysel sepsis modelinde inflamasyonu ve böbrek hasarını azaltarak koruyucu özellik gösterdiğini bulduk.
Özet (Çeviri)
Sepsis, caused by an uncontrolled host response to infection, is a major health problem leading to organ dysfunction and death. Sepsis remains the most important cause of acute kidney injury in the intensive care unit. The effects of the JAK/STAT signaling pathway, which regulates the signaling of various cytokines and growth factors, on inflammation and immune regulation have been demonstrated in many different studies. As a result of the studies, it has been understood that JAK2/STAT3 signaling pathway plays a role in sepsisinduced kidney injury. In this thesis, we investigated the effects of JAK1 and JAK2 inhibitor baricitinib on kidney damage in sepsis model induced by cecal ligation and puncture (CLP) in rats. 40 male Straque Dawley rats were used in our study. The rats were divided into 4 groups of 10 animals per group (Group 1: Sham, Group 2: CLP, Group 3: CLP + 3 mg/kg Baricitinib, Group 4: CLP + 10 mg/kg Baricitinib). The cecum of the CLP-treated groups was tied with a thread and punctured with a 21 gauge needle to spread the fecal contents into the abdominal cavity. The animals were sacrificed 24 hours after the abdominal region was sutured closed. The treatment groups received 2 different doses of baricitinib by oral gavage 45 minutes before the CLP model was established. Blood samples were taken and sera were obtained. BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 levels were analyzed by ELISA method. Kidneys of the animals were removed for histopathologic examination. Serum BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 levels showed a statistically significant increase in the CLP group compared to the control group (p0,05). Increased serum BUN, sCr, TNF-α, IL-1β, IL-18 levels in CLP group showed a statistically significant decrease in both 3 mg/kg and 10 mg/kg baricitib treated groups (p0,05). Histopathologic examinations showed that kidney damage occurred in the CLP group compared to the control group (p0,05). Histopathologic damage in the kidney tissue in the CLP group showed a statistically significant decrease in the baricitinib 3 mg/kg and 10 mg/kg groups (p0,05). In this thesis, we found that 2 different doses of baricitinib (3 mg/kg and 10 mg/kg) showed protective properties by reducing inflammation and kidney damage in CLP-induced experimental sepsis model.