Kahramanmaraş kentsel sit alanlarında 2023 depremi sonrası tescilli yapıların restorasyon, rekonstrüksiyon ve revitalizasyon olanaklarının irdelenmesi – Tarihi Kapalı Çarşı örneği
Examination of restoration, reconstruction and revitalization possibilities of registered buildings in kahramanmaras urban site areas after the 2023 earthquake – Historical Closed Bazaar example
- Tez No: 962396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEDES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Kahramanmaraş kentsel sit alanlarında yer alan tescilli kültürel miras yapılarına yönelik restorasyon, rekonstrüksiyon ve revitalizasyon olanaklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Örnek alan olarak seçilen Tarihi Kapalı Çarşı hem fiziksel hem de kültürel bağlamda çok katmanlı bir miras alanı olarak ele alınmış; yapıdaki hasar durumu, taşıyıcı sistem analizleri, mekânsal süreklilik, işlevsellik ve toplumsal aidiyet çerçevesinde incelenmiştir. Araştırma sürecinde nitel yöntem benimsenmiş, saha gözlemleri, mimari belgeleme, görsel arşivler ve literatür taraması ile çok boyutlu bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulguları, afet sonrası yapılan müdahalelerin çoğunlukla belgesiz, yerel katılımı gözetmeyen ve özgünlükten uzak uygulamalar içerdiğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık, uluslararası koruma ilkeleriyle uyumlu, belge temelli, yerel halkın katılımına dayanan ve işlevsel sürdürülebilirliği önceleyen modellerin hem fiziksel hem de kültürel onarım açısından daha etkili olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez, Türkiye'deki kültürel miras alanlarında afet sonrası koruma stratejilerine katkı sunmayı ve Kahramanmaraş Kapalı Çarşı örneği üzerinden hem yerel hem de ulusal düzeyde yönlendirici bir model geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the restoration, reconstruction and revitalization possibilities of registered cultural heritage structures located in Kahramanmaraş urban sites following the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. The Historical Grand Bazaar, selected as a sample area, was considered as a multi-layered heritage site in both physical and cultural contexts; the damage status of the structure was examined within the framework of structural system analyses, spatial continuity, functionality and social belonging. A qualitative method was adopted in the research process, and a multi-dimensional analysis was carried out with field observations, architectural documentation, visual archives and literature review. The study findings reveal that post-disaster interventions mostly include undocumented, non-local participation and non-original practices. On the other hand, it was concluded that models that are compatible with international conservation principles, document-based, based on the participation of local people and prioritize functional sustainability will be more effective in terms of both physical and cultural restoration. This thesis aims to contribute to post-disaster protection strategies in cultural heritage areas in Turkey and to develop a guiding model at both local and national levels through the example of the Kahramanmaraş Grand Bazaar.