Skuat hareketi sırasında ayak plantar basınç analizinin incelenmesi
Analysis of plantar pressure distribution of the foot during the squat exercise
  1. Tez No: 962420
  2. Yazar: EMRE İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı skuat hareketi sırasında ayak plantar bası etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışma yaşları 18-24 (20.2±1.21) yaş aralığında olan ve 1 yıldır düzenli kuvvet egzersizi yapan 50 erkek gönüllü katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların ön test olarak boy, vücut ağırlığı, alt ekstremite 1 tekrar maksimal kuvvet testleri alınmıştır. Testlerin ardından katılımcılar ayak bası platformunun üzerine gelip 10 tekrarlı skuat hareketi yapmışlardır. Ayak bası platformu üzerinde katılımcıların dominant ayak, ayak ön ve ayak arka bölümünde oluşan kuvvet değişimleri kaydedilmiştir. Her grubun grup içi ön-test ve son-testi farkı olup olmadığını belirlemek için bağımlı örneklem t testi ve pearson korelasyon testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of foot plantar compression during skuat movement. For this purpose, the study was carried out with 50 male volunteer participants aged between 18-24 (20.2±1.21) years, individuals who have been regularly strength exercising for one year. Height, weight, lower extremity 1 repetition maximal strength tests were taken as pre-tests. After the tests, the participants stood on the foot pressure platform and performed 10 repetitions of squats. The force changes in the dominant foot, forefoot and hindfoot of the participants on the foot pressure platform were recorded. The dependent sample t-test and Pearson correlation test were applied to determine whether there was a difference between the pre-test and post-test of each group. P0.05).