ACİL SERVİSE BAŞVURAN HASTALARIN VİTAL PARAMETLERİ İLE PERFÜZYON İNDEKSİNİN İLİŞKİSİ
Association between vital signs and perfusion index in patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 962426
  2. Yazar: BANU ARSLAN MESCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU, UZMAN GÜLÇİM KOCAİRİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil servise başvuran hastaların kan basıncı, kalp hızı, solunum sayısı, vücut ısısı ve oksijen saturasyonunu (SatO2) içeren beş vital parametreleri ile perfüzyon indeksinin (Pİ) korele olup olmadığının saptanması ve Pİ'nin açlık süresi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya acil servise başvuran, onam veren ve dışlama kriterlerinden herhangi birine sahip olmayan tüm hastalar dahil edilmiştir. Çalışmadan dışlanma kriterleri, kritik hasta alanına kardiyopulmoner arrest halde getirilip resüsitasyon uygulanan, acil operasyon gereksinimi olan ve iletişim kurulamayan hastalar olarak belirlenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların vital parametrelerinin ölçümü için General Electric marka Carescape V100 Dynamape model vital parametre ölçeri, Pİ ölçümü için Masimo Root nabız oksimetri cihazı kullanılmıştır. Pİ ölçümü girişimsel olmayan bir yöntemle, nondominant el 4. parmaktan çalışma cihazı aracılığıyla 60 saniye boyunca beklenip, göstergedeki ortalama değer hesaplanarak yapılmıştır. Ortalama arteryel basınç (OAB) ise tüm hastaların sistolik kan basınçları (SKB) ve diyastolik kan basınçları (DKB) Excel 2010 programına kaydedildikten sonra SKB*2DKB\3 formülü ile hesaplanıp istatistik programına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the relationship between perfusion index and five vital parameters which contains blood pressure, heart rate, respiratuar rate, body temperature and oxygen saturation (SatO2) and also search the effect of fasting time on perfusion index. Methods: All patients that admitted the emergency department of İstanbul Education and Research Hospital during five days period were enrolled the study. Patients who needed emergency operation, cardiopulmonary arrest patients who were resusitated and who had no communication excluded the study. Massimo Root pulse oxymetry device was used for perfusion index evaluation. General electric trademark carescape V100 Dynamape prototype was used for vital parameters evaluation. Noninvasive method of Pİ evaluation was obtained on the fourth finger of the nondominant hand by measuring the mean value of device after 60 seconds waiting. Mean arterial pressure was calculated with the formula of SBP*2DBP/3.