Kapsam dışı siber tehditler: Lübnan çağrı cihazı saldırısının siber saldırı ve elektronik harp bağlamında değerlendirilmesi
Out-of-scope cyber threats: Evaluating the Lebanon pager attack in the context of cybersecurity and electronic warfare
  1. Tez No: 962427
  2. Yazar: CEM KARAMEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, 17-18 Eylül 2024 tarihlerinde Lübnan'da gerçekleşen ve 'Operation Grim Beeper' olarak adlandırılan saldırıyı, kapsam dışı siber tehditler ve elektronik harp perspektifinden analiz etmektedir. Araştırmanın amacı, saldırının analog ve dijital teknolojiler üzerinden yapılan saldırılar bağlamında nasıl değerlendirilebileceğini ortaya koymak ve saldırının siber saldırı veya elektronik harp kapsamında sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağını belirlemektir. Çalışma, öncelikle siber uzay ve elektronik harp kavramlarının gelişimini kavramsal bir çerçevede incelemekte ve ardından Lübnan saldırısını vaka çalışması olarak analiz etmektedir. Karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanan araştırma kapsamında, saldırının teknik ayrıntıları ve etkileri açık kaynaklardan elde edilen veriler üzerinden değerlendirilmiştir. Siber Saldırı Yaşam Döngüsü modellerinden Cyber Kill Chain ve MITRE ATT&CK çerçeveleri kullanılarak saldırının adımları detaylı biçimde analiz edilmiştir. Sonuç olarak tez, Lübnan çağrı cihazı saldırısının elektronik harp ve erken dönem siber saldırı özelliklerini bir arada taşıyan hibrit bir saldırı türü olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, bu tür tehditlerin sivil ve askeri güvenlik politikalarına entegrasyonu ve hibrit tehditlere karşı yeni savunma mekanizmalarının geliştirilmesi açısından önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the attack known as 'Operation Grim Beeper,' which occurred on September 17-18, 2024, in Lebanon, from the perspective of non-traditional cyber threats and electronic warfare. The research aims to determine how the attack can be evaluated within the context of analog and digital technologies and whether it can be classified under cyber-attacks or electronic warfare. The study begins by examining the development of the concepts of cyberspace and electronic warfare within a conceptual framework, followed by an in-depth case analysis of the Lebanon attack. Utilizing a mixed-method approach, technical details and strategic impacts of the attack are evaluated based on open-source data. The steps of the attack are comprehensively analyzed using Cyber Attack Lifecycle models, specifically the Cyber Kill Chain and MITRE ATT&CK frameworks. The thesis concludes that the Lebanon pager attack represents a hybrid type of threat, exhibiting characteristics of both electronic warfare and early cyber-attacks. This research provides significant insights into integrating such threats into civilian and military security policies and developing new defense mechanisms against hybrid threats.