Acil servise akut kalp yetmezliği tablosunda başvuran hastaların perfüzyon indeksinin mortalite ve morbidite öngörme etkinliği
The predictive value of peripheral perfusion index in mortality and morbidity in patients with acute heart failure presenting to the emergency department
- Tez No: 929436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALİ ALTUNCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Ege Üniversitesi Acil Servisine AKY klinik tablosuyla başvuran hastaların demografik özellikleri, vital ve labaratuar parametreleri, periferal perfüzyon indeksi ölçümleri incelenip, periferal perfüzyon indeksin mortalite ve morbidite öngörme etkinliği araştırılacaktır. YÖNTEM: Bu çalışma prospektif çalışmadır. Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis'inde 1 Mart 2024-1 Eylül 2024 tarihleri arasında akut kalp yetmezliği tablosuyla takip edilen hastalar incelenmiştir. Çalışmaya 203 hasta dahil edilmiştir. 18 yaş altı hastalar, gebe Hastalar, periferik arter hastalığı tanısı olanlar, çalışmada gönüllü olmayı kabul etmeyen hastalar, malignite hastaları, immunsupresif hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, klinik şikayetleri, vital bulguları, perfüzyon indeksi, kalp yetmezliği sınıfı, fizik muayene bulguları, geliş ekokardiyografi bulguları, solunum desteği ihtiyacı,labaratuar değerleri acil serviste aldığı tedaviler, hastane yatış süreleri (gün), 1 aylık mortalitesi kayıt altına alınmıştır. Periferal perfüzyon indeksi, noninvaziv olarak Massimo Radical 7 cihazı ile parmak ucu prob yardımıyla ölçüldü. Geliş ekokardigrafi bulgularında; sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, mitral yetersizlik, triküspit yetersizliği ve mekanik ventilasyon desteğindeki hastalarda vena cava distansibilite spontan solunumdaki hastalarda vena cava kollapsibilite indeksine bakıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: This study aims to investigate the demographic characteristics, vital and laboratory parameters, and peripheral perfusion index (PPI) measurements of patients presenting to the Emergency Department of Ege University with acute heart failure (AHF), and to evaluate the predictive value of PPI in mortality and morbidity. METHODS: This is a prospective study conducted between March 1, 2024, and September 1, 2024, involving 203 patients with acute heart failure followed at the Emergency Department of Ege University Faculty of Medicine. Patients under 18 years of age, pregnant women, those with peripheral artery disease, patients who did not consent to participate, individuals with malignancy, and immunosuppressed patients were excluded from the study. Demographic data, clinical complaints, vital signs, PPI, heart failure class, physical examination findings, echocardiographic results, respiratory support requirements, laboratory values, treatments administered in the emergency department, hospital stay duration (in days), and 1-month mortality were recorded. PPI was measured non-invasively using a Massimo Radical 7 device with a fingertip probe. Echocardiographic findings included left ventricular ejection fraction, mitral insufficiency, tricuspid insufficiency, and in mechanically ventilated patients, the distensibility of the vena cava; in patients with spontaneous respiration, the collapsibility index of the vena cava was assessed.